Univerzita Karlova: Bývalý prezident SRN Joachim Gauck převzal Mezinárodní cenu Karla IV.

22. 1. 2019 8:10

Bývalý prezident Spolkové republiky Německo Joachim Gauck v pondělí v Karolinu převzal Mezinárodní cenu Karla IV. Toto ocenění je udělováno osobnostem, které svým kulturním, vědeckým či politickým dílem dosáhly evropského významu a přispěly k pozitivnímu směřování současné civilizace.

Univerzita Karlova: Bývalý prezident SRN Joachim Gauck převzal Mezinárodní cenu Karla IV.
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Univerzita Karlova v Praze
reklama

Joachim Gauck obdržel cenu, již dlouhodobě udělují Univerzita Karlova a Hlavní město Praha. Je sedmou osobností, které byla tato významná cena udělena. V minulosti se nositeli této ceny staly význačné postavy například z oblasti filozofie, hudby či medicíny (Paul Ricoeur, Carl Friedrich von Weizsäcker, Mstislav Leopoldovič Rostropovič, Ivan Moravec, John Foxton Ross Kerr či velkovévoda Jindřich Lucemburský).

Cena Karla IV. je udělována lidem, kteří jednali a jednají v duchu nejvyšších hodnot lidských a Božích: spravedlnosti, lásky k bližnímu, moudrosti, víry, naděje a lásky a zasloužili se o rozvoj demokracie ve světě či o rozvoj Evropy sjednocené na společných duchovních a etických základech. Takovou osobností, splňující výše uvedené nároky kladené na nositele ceny Karla IV., je prezident Joachim Gauck.

„Univerzita Karlova si velice váží přínosu prezidenta Gaucka pro rozvoj vztahů českých a německých univerzit v oblastech vědy a vzdělávání. Rovněž jeho aktivity, které podnikl pro zlepšení vzájemného česko-německého dialogu, posílení přátelství a rozvoj vzájemné hospodářské spolupráce obou zemí, jsou zcela neocenitelné,“ sdělil rektor UK Tomáš Zima.

Součástí Mezinárodní ceny Karla IV. je i finanční dar v hodnotě 10 tisíc eur, který bývalému německému prezidentovi předal Milan Hašek, ředitel veřejného a neziskového sektoru České spořitelny, která je partnerem Mezinárodní ceny Karla IV. „Prezident Gauck výrazně přispěl k dalšímu rozvoji česko-německých vztahů a také k posilování prosperity celého regionu,“ zdůraznil Milan Hašek. „Právě podpora prosperity a rozvoje středoevropského regionu patří již 200 let k základním hodnotám rakouské Erste, jejíž součástí je i Česká spořitelna. Považujeme za zásadní oceňovat ty, kteří svými aktivitami pomáhají posouvat věci kupředu.“

Výběr osobnosti pro udělení mezinárodní Ceny Karla IV. provádí Správní rada Ceny Karla IV. složená ze zástupců Hlavního města Prahy a Univerzity Karlovy. Výběr kandidáta stvrzují rektor Univerzity Karlovy a primátor hlavního města Prahy, kteří cenu vyhlašují.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klaudiánova nemocnice otevřela novou lékárnu

19:27 Klaudiánova nemocnice otevřela novou lékárnu

V mladoboleslavské nemocnici se otevřela nová výdejna léků. Přestěhovala se z původního místa v inte…