Univerzita Karlova: Navštivte během Muzejní noci Karolinum a vyfoťte se s pedelem

27.05.2018 9:52

Během Pražské muzejní noci (9. června) Univerzita Karlova zpřístupní unikátní historické prostory Karolina. Veřejnost může navštívit Velkou aulu, uvidí ukázky žezel a talárů, vyslechne komentované prohlídky a zajímavé přednášky. Velkým lákadlem bude nepochybně noční prohlídka výstavy UNIVERZITA A REPUBLIKA v Křížové chodbě.

Univerzita Karlova: Navštivte během Muzejní noci Karolinum a vyfoťte se s pedelem
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Univerzita Karlova v Praze

Pro návštěvníky bude zpřístupněna unikátní výstava Univerzita a republika: 100 let – 100 předmětů – 100 příběhů, jež je jednou z hlavních akcí, jimiž si Univerzita Karlova připomíná stoleté výročí založení Československé republiky. Výstava ukazuje propojení univerzity a republiky, přičemž každý rok je reprezentován jedním předmětem. „Návštěvníci navíc budou mít jedinečnou možnost setkat se s kurátorem výstavy dr. Jakubem Jarešem, který jim v případě zájmu představí nejzajímavější exponáty,“ říká Lenka Vašková z Ústavu dějin a archivu Univerzity Karlovy.

Ve Velké aule, nejvýznamnějším prostoru Univerzity Karlovy, budou probíhat komentované prohlídky a ukázky žezel a talárů. V Malé aule, jež v minulosti sloužila jako přednáškový sál lékařské fakulty, bude připravena prezentace Ústavu dějin a archivu Univerzity Karlovy. „Naším cílem je představit minulost, současnost i budoucnost naší instituce a ukázat, že archiv neslouží jen jako sklad starých papírů,“ dodává Lenka Vašková.

Dále bude zpřístupněna stálá expozice věnující se dějinám Univerzity Karlovy, která se nachází v gotickém sklepení Karolina. Přítomen bude rovněž autor expozice dr. Jiří Přenosil, který zodpoví všechny případné dotazy návštěvníků.

Stejně jako v předcházejících letech budou i letos pro návštěvníky připraveny zajímavé přednášky. Historik prof. Vratislav Doubek přiblíží roli prvního prezidenta při vzniku samostatného Československa. Kunsthistorik prof. Jan Royt seznámí návštěvníky s uměleckými památkami hradu Karlštejna a ikonografií jeho sakrálních prostor. Na závěr zazní přednáška autora výstavy Univerzita a republika: 100 let – 100 předmětů – 100 příběhů dr. Jakuba Jareše, během níž se posluchači dozví nejen zajímavosti ze zákulisí této výstavy, ale informace o tvorbě výstav obecně.

Program nezapomíná ani na nejmenší návštěvníky Karolina. Pro starší děti bude připraven pracovní list, za jehož úspěšné vyplnění získají sladkou odměnu. Pro mladší děti bude připravena výtvarná dílna. Všichni návštěvníci budou mít možnost se vyfotografovat na nádvoří Karolina se sochou Mistra Jana Husa nebo s živým pedelem, slavnostně oblečeným akademickým ceremoniářem. Chybět nebude ani stánek nakladatelství Karolinum, u něhož bude možné zakoupit vybrané knižní publikace s mimořádně atraktivní 20% slevou.

Podrobný program Pražské muzejní noci v Karolinu

Sobota 9. 6. 2018 od 19:00 hod do neděle 10.6. do 01:00 hod
Místo konání: Ovocný trh 560/5, Praha 1

Expozice

• Historie Univerzity Karlovy
- stálá expozice dějin univerzity v podzemí Karolina

• Velká aula
- nejvýznamnější prostor Univerzity Karlovy; komentované prohlídky a ukázky žezel a talárů

• Malá aula
- původně přednáškový sál lékařské fakulty; prezentace Ústavu dějin a archivu UK

Výstava

• Univerzita a republika: 100 let – 100 předmětů – 100 příběhů
- výstava připomínající sto let soužití univerzity a státu v Křížové chodbě Karolina

•Archiv UK včera a dnes
- prezentace Ústavu dějin a archivu Univerzity Karlovy v Malé aule

Komento?vané prohlídky

• Velká aula
- ve 20:30, 21:30, 22:30 a 23:30 s historiky z Ústavu dějin a archivu Univerzity Karlovy

Doprovodné akce

• Žezla a taláry Univerzity Karlovy
- komentované ukázky žezel a talárů ve Velké aule:

20:00 – pedagogická fakulta
21:00 – matematicko-fyzikální fakulta
22:00 – katolická teologická fakulta
23:00 – přírodovědecká fakulta

• 20:00 – 21:00 – Přednáška prof. Mgr. Vratislava Doubka, Ph.D.: Tomáš Garrigue Masaryk a vznik Československé republiky

• 21:30 – 22:30 – Přednáška prof. PhDr. Ing. Jana Royta, Ph.D.: Byl hrad Karlštejn založen v roce 1348? Ideová koncepce Karlštejna

• 23:00 – 0:00 – Přednáška Mgr. Jakuba Jareše, Ph.D.: 100 let – 100 předmětů – 100 příběhů, aneb jak se dělá výstava?

• 19:00 – 22:00 – Dětský koutek
- dílny a programy pro děti

•19:00 – 22:00 – Focení s Janem Husem a univerzitním pedelem

• 19:00 – 01:00 – Prodejní stánek nakladatelství Karolinum

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Policie ČR: Obvinění pěti osob z tzv. moderního otroctví

18:23 Policie ČR: Obvinění pěti osob z tzv. moderního otroctví

Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (…