Univerzita Karlova: Zájem o kurzy Univerzity třetího věku roste

13.01.2018 18:32

Zájem o kurzy nabízené v rámci Univerzity třetího věku rok od roku roste a stejně tak se zvyšuje počet nabízených kurzů. Vyplynulo to z výroční konference a valného shromáždění Asociace univerzit třetího věku, které hostila ve dnech 11. a 12. ledna Univerzita Karlova. Asociace sdružuje instituce nabízející vzdělávací aktivity na úrovni vysokoškolského vzdělávání určené seniorům.

Univerzita Karlova: Zájem o kurzy Univerzity třetího věku roste
Foto: Univerzita Karlova
Popisek: Univerzita Karlova

Během dvoudenního setkání hovořili odborníci o minulosti, přítomnosti a budoucnosti seniorského vzdělávání. Shodli se, že pro současné seniory hraje možnost navštěvovat kurzy v rámci Univerzity třetího věku čím dál důležitější roli nejen při trávení volného času, ale i v rovině zlepšení a zkvalitnění života seniorů. Celoživotní vzdělávání na jedné straně přispívá k rozšiřování znalostí, dovedností a kompetencí absolventů, na straně druhé vede k upevnění jejich duševního a fyzického zdraví.

Univerzita třetího věku je na Univerzitě Karlově realizována již od roku 1987, kdy s těmito kurzy pro veřejnost začala 1. lékařská fakulta UK. V současné době nabízí v rámci Univerzity Karlovy programy U3V 16 fakult a také Ústřední knihovna UK. Úspěšným absolventům je vydáváno osvědčení o absolvování, které je předáváno na společném slavnostním zakončení ve Velké aule Karolina. V roce 2016 se tohoto slavnostního aktu zúčastnilo bezmála 1500 absolventů.

Programy U3V, které mají široký tematický záběr dle zaměření jednotlivých fakult, jsou uskutečňovány fakultami v různých variantách, kde součástí výuky vedle klasických přednášek a seminářů jsou i vzdělávací exkurze, exkurzní praxe či praktická cvičení.

V roce 2016 uskutečnila Univerzita Karlova více než 130 kurzů U3V – v oblastech práva, medicíny, společenských a přírodních věd, kultury a umění, pedagogiky či psychologie.

Asociace univerzit třetího věku je sdružení institucí, které nabízejí a provozují vzdělávací aktivity na úrovni vysokoškolského vzdělávání určené občanům České republiky v důchodovém věku. Jejími členy jsou přední české veřejné vysoké školy. Edukace seniorů patří mezi aktuální úkoly moderních univerzit nejen v rámci tzv. třetí role, ale i z hlediska zodpovědnosti vůči společnosti. Podporovat a iniciovat aktivity v oblasti vzdělávání starších dospělých formou Univerzit třetího věku je vysoce potřebnou a společensky prospěšnou činností.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČEZ Dlouhé stráně: Záložáci a energetici pilovali řešení mimořádných situací. Přijel i generál Opata

9:45 ČEZ Dlouhé stráně: Záložáci a energetici pilovali řešení mimořádných situací. Přijel i generál Opata

Vodní přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně poskytla azyl příslušníkům Pěší roty aktivní zálohy Kraj…