Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT v Praze se stalo prvním českým členem německé sítě Effizienzhaus Plus

24.08.2017 15:57

Síť podpořila již 39 stavebních projektů v Německu a je známá svým intenzivním transferem výzkumných poznatků, které vznikly v souvislosti se stavbami energeticky plusových domů, do praxe. První demonstrační stavbou na území České republiky bude ZŠ a MŠ v Postřekově v západních Čechách.

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT v Praze se stalo prvním českým členem německé sítě Effizienzhaus Plus
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT, logo.
reklama

Budovy jsou nedílnou součástí lidského života – udává se, že moderní člověk v nich stráví až 90 % času, navíc budovy celosvětově spotřebují asi 40 % energie. Když v roce 2012 vzniklo Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT, dostalo do odborného portfolia výzkum a vývoj zaměřený právě na to, aby se lidem v budovách lépe žilo a zároveň aby budovy spotřebovávaly co nejméně energie z neobnovitelných zdrojů. Bylo tedy přirozené sledovat celosvětový trend směřující k budovám s nulovou nebo dokonce kladnou energetickou bilancí, to znamená k takovým, jež jsou samy zdrojem energie.

V Německu byla založena v tomto smyslu iniciativa Netzwerk Effizienzhaus Plus, v rámci jejíchž aktivit byl v roce 2011 otevřen v Berlíně demonstrační energeticky plusový dům za účasti kancléřky Merkelová. Od té doby tato iniciativa díky spolufinancování ze Spolkového ministerstva životního prostředí (BMUB) podpořila 39 projektů v Německu a přispěla ke vzniku sítě partnerů, která intenzivně přenáší výzkumné poznatky ve stavitelství do praxe.

V červnu tohoto roku se členem stal první český subjekt, a to právě UCEEB. Propojení sítě Netzwerk Effizienzhaus Plus a ČVUT bylo výsledkem intenzivních jednání p. Lukáše Ferkla z ČVUT a p. Tadeáše Rusnoka z Německo-českého a Německo-slovenského hospodářského sdružení (DTSW) z Frankfurtu nad Mohanem, který ČVUT s Netzwerk Effizienzhaus Plus propojil. Síť Netzwerk Effizienzhaus je řízená pí. Petrou Altenovou z Německého ministerstva životního prostředí (BMUB) z Berlína, dalšími vedoucími partnery jsou p. Hans Erhorn z výzkumného institutu Fraunhofer IBP ze Stuttgartu, p. Peter Friemert z organizace ZEBAU z Hamburgu a p. Arnd Rose ze Spolkového institutu pro výzkum stavebnictví, měst a prostoru z Bonnu.

„ČVUT v Praze má za sebou celou řadu inovativních projektů, jako je například velmi úspěšný soutěžní dům Air House pro Solar Decathlon 2013, dostavba ZŠ a MŠ Oty Pavla v Buštěhradě nebo demonstrační dům Fénix Group v Jeseníku. Je tedy přirozené, že se snažíme v rámci Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT naše aktivity rozšířit i do zahraničí. Německá Effizienzhaus Plus je pro nás silným partnerem, především díky obrovské základně znalostí a zkušeností”, říká o nových aktivitách Lukáš Ferkl, ředitel UCEEB.

O podpoře energeticky plusových domů probíhala během letních prázdnin intenzivní jednání, a to nejen v Německu, ale i na půdě českých ministerstev. Dne 17. října se jako jejich výstup na UCEEB uskuteční bilaterální setkání českých a německých partnerů, kde bude finalizována konkrétní forma spolupráce. Cílem společných aktivit je propagovat dobrou stavební praxi a na příkladu demonstračních budov ukázat, že energeticky plusové domy jsou nejen technologicky proveditelné, ale i esteticky hodnotné, zapadají do kulturního prostředí a svým obyvatelům poskytují veškerý moderní komfort.

A aby nezůstalo jen u teorie, vědci z ČVUT ve spolupráci s německými kolegy již připravují první demonstrační stavbu – bude jí stavba ZŠ a MŠ v Postřekově v západních Čechách, jejíž zahájení se plánuje již na příští rok.

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií) a studuje na něm přes 21 000 studentů. Pro akademický rok 2017/18 nabízí ČVUT svým studentům 129 studijních programů a v rámci nich 453 studijních oborů. ČVUT vychovává moderní odborníky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. V roce 2017 se ČVUT umístilo v hodnocení QS World University Rankings, které zahrnuje více než 4400 světových univerzit, v oblasti „Civil and Structural Engineering" na 51. – 100. místě, v oblasti „Mechanical Engineering“ na 151. – 200. místě, v oblasti „Computer Science and Information Systems" na 201. – 250. místě, v oblasti „Electrical Engineering“ na 151. – 200. místě. V oblasti „Mathematics“ na 251. – 300. místě a „Physics and Astronomy“ na 151. – 200., v oblasti „Natural Sciences“ na 220. místě, v oblasti „Architecture“ na 101. – 150. místě, v oblasti „Engineering and Technology“ na 201. místě. 

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov je samostatným vysokoškolským ústavem ČVUT v Praze. Sdružuje fakulty stavební, strojní, elektrotechnickou a biomedicínského inženýrství s cílem přirozeně sladit výzkumné aktivity zabývající se trvale udržitelnou výstavbou a úspěšně uvádět jejich výsledky do praxe. UCEEB je odezvou na jednu z nejvýznamnějších současných priorit Evropské unie zaměřenou na optimalizaci energetických úspor v budovách. Centrum vzniklo díky podpoře Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace MŠMT, který je financovaný EU a státním rozpočtem České republiky. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

České dráhy: Seidelovský vlak vyráží za historickými pohledy na Prachaticko

9:15 České dráhy: Seidelovský vlak vyráží za historickými pohledy na Prachaticko

V sobotu 3. října České dráhy ve spolupráci se světoznámým Museem Fotoateliér Seidel vypraví tradič…