Univerzity podepsaly memorandum o spolupráci s čínskými partnery

17. 4. 2015 16:12

Spolupráce Moravskoslezského kraje s čínskými partnery dostává konkrétní podobu. Dnes (17. 4.) bylo v Ostravě podepsáno memorandum o spolupráci mezi Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava (VŠB-TUO), Ostravskou univerzitou (OU) a Soochow Univerzity (provincie Jiangsu).

Univerzity podepsaly memorandum o spolupráci s čínskými partnery
Foto: Hans Štembera
Popisek: Podpis - ilustrační foto

Za Moravskoslezský kraj se slavnosti zúčastnila náměstkyně hejtmana pro školství Věra Palková. Dohoda je výsledkem jednání moravskoslezského hejtmana Miroslava Nováka s představiteli čínské politiky, byznysu a vědy a jeho několika návštěv v Číně, při kterých ho doprovázeli i zástupci obou univerzit.

„Jsem rád, že naše úsilí vyústilo do konkrétní spolupráce mezi univerzitami. Kraj je připraven podpořit ji i finančně. Krajští zastupitelé na tento rok a první polovinu příštího schválili šestimilionovou dotaci na výměnu studentů i akademických pracovníků a společné výzkumné práce pro VŠB-TUO, tři a půl milionů korun z krajského rozpočtu na stejné účely dostane Ostravská univerzita,“ uvedl hejtman Miroslav Novák. Dodal, že první skupina patnácti důlních inženýrů, energetiků a dalších odborníků z Pekingu už stáž zaměřenou na pracovní bezpečnost na VŠB-TUO absolvovala.

„Spolupráci s Čínou rozvíjíme dlouhodobě, například loni u nás promovali studenti z Hubei. Univerzita v Soochow je velmi uznávaná, ve výzkumu patří mezi pět procent nejlepších čínských institucí. Spolupráci jsme proto plánovali již dlouho,” potvrdil rektor VŠB-TUO Ivo Vondrák.

„Jednou z priorit Ostravské univerzity pro následující období je zvýšený důraz na internacionalizaci našich vědeckých i vzdělávacích aktivit, kterým by se měl nyní věnovat nově navržený úsek prorektora pro mezinárodní vztahy. Proto také velmi vítáme aktivní spolupráci a finanční podporu ze strany kraje v navázání kontaktů s čínskými univerzitami. Kromě intenzivní vědecké spolupráce můžeme čínským univerzitám a jejich studentům nabídnout komplexní vzdělávací balíčky v oblastech důležitých pro rozvoj jejich regionu,“ řekl rektor Ostravské univerzity v Ostravě Jan Lata.

Do Číny (Peking, Šanghaj, Nanjing, Suzhou - provincie Jiangsu) moravskoslezský hejtman Miroslav Novák opět letí příští týden. Spolu s krajským radním Tomášem Hanzlem, představiteli města Ostravy, zástupci obou ostravských univerzit, kultury a podnikatelů bude členem oficiální delegace České republiky, která se v Pekingu setká s představiteli čínské vlády a parlamentu a na Dnech České republiky v Šanghaji představí Česko jako moderní a vyspělou zemi s průmyslovou tradicí nabízející výhodné investiční možnosti. Na dubnovou zahraniční cestu moravskoslezského hejtmana do Číny naváže v květnu další, kdy Miroslav Novák navštíví provincii Hebei. Předpokládá se, že ho opět doprovodí zástupci firem z regionu a hejtman podobně jako s představiteli provincie Jiangsu v roce 2013 podepíše memorandum o spolupráci i s touto velmi rychle se rozvíjející čínskou oblastí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Kr-moravskoslezsky.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Belgický velvyslanec navštívil Karlovarský kraj

22:16 Belgický velvyslanec navštívil Karlovarský kraj

Velvyslanec Belgického království v České republice Grégoire Vardakis přijel na pracovní návštěvu do…