Úplný přechod na glo má podobný dopad jako u lidí, kteří s kouřením přestali, ukázala studie

02.07.2021 14:27

Lidé, kteří přestanou kouřit a přejdou z cigaret na výlučné užívání zahřívaného tabáku neoTM, navrženého pro zařízení gloTM od společnosti British American Tobacco, mohou významně snížit své vystavení se toxickým látkám spojeným s nemocemi souvisejícími s kouřením. Tyto vůbec první důkazy vyplývají z dnes zveřejněné studie v časopise The Journal of Internal and Emergency Medicine.

Úplný přechod na glo má podobný dopad jako u lidí, kteří s kouřením přestali, ukázala studie
Foto: BAT Czech republic
Popisek: Studie účinků glo

Výsledky zaznamenané během 6 měsíců v rámci 12měsíční studie ukázaly, že úplný přechod na neoTM měl za následek statisticky významné změny v celé řadě „biologických ukazatelů expozice“ (BoE) a indikátorů potenciálního poškození, známých jako „biologické ukazatele potenciálního poškození “ (BoPH). U většiny měřených biologických ukazatelů bylo pozorované snížení biologických ukazatelů expozice u lidí užívajících neoTM prostřednictvím zahřívacího zařízení gloTM srovnatelné s těmi, kteří přestali kouřit úplně.

Na základě změřených toxických látek vykázali uživatelé tabákových náplní neoTM:

  • Významné snížení biologického ukazatele pro riziko rakoviny plic
  • Významné snížení počtu bílých krvinek, zánětlivého ukazatele indikujícího riziko kardiovaskulárních onemocnění (CVD) a dalších nemocí souvisejících s kouřením
  • Zlepšení HDL cholesterolu spojeného se sníženým rizikem CVD
  • Zlepšení dvou klíčových ukazatelů zdraví plic
  • Zlepšení klíčového indikátoru oxidačního stresu, což je proces podílející se na několika onemocněních souvisejících s kouřením, jako je CVD a hypertenze.

Dr. David O’Reilly, ředitel vědeckého výzkumu BAT, uvedl: „Jedná se o úžasné výsledky. Umožňují nám pochopit, jak velký potenciál má gloTM v oblasti snížení zdravotních rizik. Studie ukazuje, že kuřáci, kteří plně přejdou na gloTM, mohou snížit jednak své vystavení určitým toxickým látkám, ale zároveň i riziko vzniku určitých onemocnění souvisejících s kouřením. Závěry studie jsou velmi povzbudivé a poskytují nám další vědecké argumenty na naší cestě k naplnění vize Better TomorrowTM (Lepší zítřky) snižující dopady našeho podnikání na zdraví.“

O studii

Účastníky této celoroční namátkové kontrolované studie byli kuřáci ve Velké Británii ve věku 23 až 55 let v celkovém dobrém zdravotním stavu, kteří buď chtěli, nebo nechtěli přestat kouřit. Kuřáci, kteří neměli v úmyslu přestat kouřit, byli náhodně vybráni, aby buď pokračovali v kouření cigaret, nebo přešli na výhradní používání neo™, zatímco kuřáci, kteří uvedli, že chtějí přestat kouřit, dostávali nikotinovou substituční terapii a navštěvovali konzultace u osobního poradce po ukončení léčby. Byla také zahrnuta skupina „nikdy nekouřících“, která měla působit jako kontrolní skupina a nadále neužívala žádné tabákové nebo nikotinové výrobky.

Tato studie byla navržena tak, aby prozkoumala potenciál snižování rizika neo™, když se používá v reálném spíše než v kontrolovaném prostředí. Jediným zásahem byla měsíční návštěva kliniky, kde byly odebrány vzorky krve, moči a další měření. Tyto vzorky byly testovány na „biologické ukazatele expozice“ (na vybrané toxické látky z cigaretového kouře) a „biologické ukazatele potenciálního poškození“. Aby se zajistilo dodržování stanoveného postupu, byly odvykací a neo™ skupiny testovány na biologický ukazatel CEVal, který indikoval, zda účastníci nekouřili cigarety.

Další výsledky dokončené studie mají být předloženy do konce roku 2021 a určí, zda bude po dobu trvání studie udržována snížená expozice toxickým látkám a biologickým ukazatelům potenciálního poškození.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Turistický spolek Lipenska: Cimrman se vrací do Frymburku, břeh Lipna ozdobí jeho busta

22:08 Turistický spolek Lipenska: Cimrman se vrací do Frymburku, břeh Lipna ozdobí jeho busta

Frymburský břeh lipenské přehrady bude zdobit busta nebo jiná hmotná, umělecky cenná připomínka na p…