Uplynulo 100 let od zahájení používání názvu Univerzita Karlova

26.02.2020 13:50

Ve středz 19. února 2020 uplynulo 100 let od chvíle, kdy nejstarší česká univerzita začala používat název „Univerzita Karlova“. Stalo se tak na základě zákona č. 135 z roku 1920.

Uplynulo 100 let od zahájení používání názvu Univerzita Karlova
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Univerzita Karlova v Praze
reklama

Zákon č. 135/1920 Sb. o poměru pražských univerzit (známý též jako lex Mareš podle předkladatele Františka Mareše) byl přijat tehdejším Národním shromážděním 19. února 1920. Byl jím nově definován vztah mezi českou a německou univerzitou, včetně používání nových názvů (Univerzita Karlova; Německá univerzita v Praze). Univerzitu Karlovu zákon prohlásil za pokračovatelku středověké univerzity založené Karlem IV.

V důsledku tohoto zákona česká univerzita získala do svého výlučného majetku jak Karolinum, tak univerzitní archiv, stejně jako starobylé univerzitní insignie, pečetidla a jiné památky, které byly do té doby v držení univerzity německé.

O zápis vlastnictví Univerzity Karlovy ke Karolinu a o předání insignií však bylo zažádáno až v roce 1934. Na podzim téhož roku rozhodl tehdejší ministr školství a národní osvěty Jan Krčmář o povinnosti Německé univerzity insignie vydat, její vedení to však odmítlo. Situace následně vyústila až do několikadenních násilných událostí, které vešly do dějin pod názvem „insigniáda“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo pro místní rozvoj: Tvrzení Asociace krajů ČR jsou zavádějící

13:20 Ministerstvo pro místní rozvoj: Tvrzení Asociace krajů ČR jsou zavádějící

Ministerstvo pro místní rozvoj jako Řídicí orgán IROP se ohrazuje proti zavádějícím tvrzením Asociac…