Úřad práce pomáhá lidem i v rámci kariérového poradenství

11.07.2017 15:08

Desítkám tisíc lidí z řad klientů Úřadu práce ČR pomohou ročně zaměstnanci Úřadu práce ČR v rámci kariérového poradenství. Obracejí se na ně jak vycházející žáci základních škol a čerství absolventi, tak i uchazeči a zájemci o zaměstnání ve vyšším věku.

Úřad práce pomáhá lidem i v rámci kariérového poradenství
Foto: Hans Štembera
Popisek: Generální ředitelství Úřadu práce ČR
reklama

Mezi těmi, kterým specialisté ÚP ČR poradili s výběrem nejvhodnější profese či pomohli na trh práce, patří i ti, kterým hrozí dlouhodobá nezaměstnanost, např. lidé se zdravotním postižením, rodiče malých dětí nebo třeba obyvatelé sociálně vyloučených lokalit. 

„Poradenský záběr“ specialistů Úřadu práce ČR je široký. Ať už jde o cílové skupiny uchazečů a zájemců o zaměstnání, tak i o objem poskytovaných služeb.

„Díky nastaveným metodikám jsme schopni zajistit poskytování těchto služeb jednotně, ve standardní kvalitě a na všech kontaktních pracovištích Úřadu práce ČR. Jinak řečeno – pokud se klient obrátí na naše zaměstnance v kterémkoli městě či obci, poskytneme mu stejnou péči a zároveň zohledníme jeho potřeby,“ upřesňuje generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

V první linii poradenství pracují poradci pro zprostředkování. Jsou to zaměstnanci, kteří jsou v pravidelném, často dlouhodobém, kontaktu s uchazeči o zaměstnání. Náplní jejich činnosti je poskytování základních poradenských služeb spojených se zprostředkováním vhodného zaměstnání. V případě potřeby klienty nasměrují k dalším specialistům ÚP ČR. V tomto ohledu jsou novinkou „INFOcentra ÚP ČR“, která postupně vznikají na vybraných kontaktních pracovištích. Celkem by jich mělo být v budoucnu na osm desítek v celé republice.

„Právě tato místa budou tím pomyslným rozdělovníkem pro všechny příchozí klienty. Lidé už tak nebudou muset obcházet hned několik kanceláří či přepážek, aby zjistili, za kým s konkrétní věcí jít. Informační pracovníci je nasměrují během prvního kontaktu, umožní jim samoobslužné vyhledávání volných pracovních míst, zkontaktují zaměstnavatele a celkově jim tak usnadní komunikaci s úřadem,“ upřesňuje vedoucí Oddělení zprostředkování a poradenství Generálního ředitelství ÚP ČR Vojtěška Nezvalová.

Úřad práce ČR ale nezprostředkovává jen vhodná pracovní místa. Může zájemcům poskytnout i širokou škálu poradenské pomoci. Ve druhé linii se klient, který potřebuje kariérové poradenství, setkává s poradci specialisty. Především v Informačních a poradenských střediscích (IPS) a Job Clubech. V IPS se nejen budoucí studenti středních škol dozvědí, nejen to, o čem konkrétní povolání je, co musí zájemce splňovat pro jeho výkon, jaké požadavky mají zaměstnavatelé v konkrétním oboru, ale také to, kde je možné takový obor vystudovat a jaké mají reálné šance, že po absolvování studia najdou práci. V Job Clubech se klienti zase naučí, jak napsat strukturovaný životopis, jak se připravit na výběrové řízení, jak napsat inzerát a jak na něj odpovědět nebo jak komunikovat s lidmi (kolegy, nadřízenými apod.). V neposlední řadě si odnesou nové znalosti, pokud jde o práva a povinnosti v rámci pracovněprávní oblasti.

„Práce specialistů Úřadu práce ČR je velmi obsáhlá a náročná. Nejenže se musí umět orientovat v odborné agendě, ale zároveň musí umět zhodnotit celkové schopnosti a možnosti každého příchozího klienta. A na základě těchto poznatků mu pak připravit na míru portfolio opatření, které mu pomůže v co nejrychlejším návratu nebo vstupu na trh práce,“ uzavírá Kateřina Sadílková.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká krajina: Hřebec divokých koní včera odjel z Kozmických ptačích luk do Přírodního parku Solling-Vogler v Německu

8:24 Česká krajina: Hřebec divokých koní včera odjel z Kozmických ptačích luk do Přírodního parku Solling-Vogler v Německu

Několik let byl Northcroft Firestarter hlavním harémovým hřebcem ve stádě divokých koní v milovické …