Úřad pro ochranu hospodářské soutěže: Zdravotní pojišťovny porušily při nákupu očkovacích látek pravidla veřejných zakázek

10.04.2019 10:57

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil sedmi zdravotním pojišťovnám pokuty v celkové výši 1 790 000 korun za chyby v zadávacím řízení na „Zajištění komplexní dodávky a distribuce léčivých přípravků obsahujících očkovací látky pro pravidelná očkování v letech 2018 až 2021“.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže: Zdravotní pojišťovny porušily při nákupu očkovacích látek pravidla veřejných zakázek
Foto: ÚOHS
Popisek: ÚOHS
reklama

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil sedmi zdravotním pojišťovnám pokuty v celkové výši 1 790 000 Kč za chyby v zadávacím řízení na veřejnou zakázku s názvem „Zajištění komplexní dodávky a distribuce léčivých přípravků obsahujících očkovací látky pro pravidelná očkování v letech 2018 až 2021“. Úřad v dané věci rozhodoval o podezření ze spáchání přestupků, neboť smlouvy s vybraným dodavatelem již byly uzavřeny. Rozhodnutí nyní potvrdil předseda Úřadu, když rozklady účastníků řízení zamítl.

Podle zjištění Úřadu se zdravotní pojišťovny, jež zakázku zadávaly společně, dopustily přestupků při stanovení minimální úrovně pro splnění požadavku na technickou kvalifikaci, která nebyla vymezena přiměřeně vzhledem ke složitosti a rozsahu předmětu veřejné zakázky.

Požadovaly totiž doložení realizace nejméně dvou referenčních zakázek v souhrnné hodnotě alespoň 300 mil. Kč bez DPH, přitom alespoň jedna z těchto zakázek musela být o objemu nejméně 25 mil. Kč bez DPH. Tyto reference však byly omezeny pouze na zakázky, jejichž předmětem byla přímá distribuce/dodávka léčivých přípravků do ordinací praktických lékařů a dalších poskytovatelů zdravotních služeb provádějících pravidelná očkování.

Tímto diskriminačním vymezením zadavatelé vyloučili ze soutěže o zakázku všechny potenciální dodavatele, kteří dodávku a distribuci léčivých přípravků dříve realizovali, avšak činili tak např. v rámci zajištění dodávek a distribuce léčivých přípravků do nemocnic či lékáren. To ovšem vedlo k zásadnímu omezení hospodářské soutěže, přičemž zadavatelé ve správním řízení neprokázali, že by byl jejich požadavek na technickou kvalifikaci dodavatelů oprávněný, neboť   rovněž dodavatelé se zkušenostmi s dodávkami/distribucí léčivých přípravků do jiných míst plnění mohli být způsobilí předmět veřejné zakázky řádně plnit, tzn. zajistit komplexní dodávku a distribuci léčivých přípravků také do ordinací PZS.

Účastník řízení                                                                      Pokuta v CZK
Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky                 600 000
Česká průmyslová zdravotní pojišťovna                                300 000
Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank,
pojišťoven a stavebnictví                                                        210 000
Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna                    150 000
Vojenská zdravotní pojišťovna České republiky                     180 000
Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky      250 000
Zaměstnanecká pojišťovna Škoda                                         100 000
Celkem                                                                                1 790 000

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český rozhlas spustil další dva nové FM vysílače pro stanice ČRo Plus a ČRo Liberec

17:56 Český rozhlas spustil další dva nové FM vysílače pro stanice ČRo Plus a ČRo Liberec

Pro Nový Bor a okolí byly spuštěny dva nové vysílače. Od pondělí 19. října tak zajistí místním obyva…