Úřad pro ochranu osobních údajů: Evropa si připomíná Den ochrany osobních údajů

30.01.2021 19:27

Před čtyřiceti lety – 28. ledna 1981, přijala Rada Evropy historicky první zákonodárný dokument, který reflektoval ochranu osobních údajů. Tehdejší Úmluva o ochraně osob se zřetelem na automatizované zpracování osobních údajů se stala vzorem a inspirací pro další navazující zákony, které tuto oblast formovaly, včetně obecného nařízení.

Úřad pro ochranu osobních údajů: Evropa si připomíná Den ochrany osobních údajů
Foto: uoou.cz
Popisek: Úřad pro ochranu osobních údajů - logo

„Den ochrany osobních údajů berme jako připomínku doby a situace, ve které žijeme. Všudypřítomná digitalizace a stále větší úloha online světa internetu nám přináší spoustu výhod a ulehčení. Zároveň však představuje také mnohá nebezpečí. Ještě nikdy v minulosti nebylo tak jednoduché dostat se nám do soukromí a zneužít naše osobní údaje k manipulaci nebo dalšímu nekorektnímu jednání ve vlastní prospěch.

Anketa

Dostane se Robert Šlachta se svým hnutím Přísaha do Poslanecké sněmovny?

69%
31%
hlasovalo: 18486 lidí

Jejich hodnotu a křehkost nám ukazují také stále častější kybernetické útoky. Kybernetické útoky však nejsou jedinou současnou hrozbou pro naše soukromí. Značná rizika pro ochranu osobních údajů přinášejí rovněž dobře míněná opatření v rámci boje proti pandemii nemoci COVID-19. Tato opatření je vždy nutno velmi pečlivě posuzovat z hlediska vyvážení chráněných zájmů (ochrana života a zdraví a ochrana soukromí), efektivity a rizika zneužitelnosti vytvořených prostředků. Je proto nutné, aby byla ochraně našich osobních dat věnována větší pozornost než kdy dříve,“ uvedl předseda Úřadu Jiří Kaucký.

V tomto směru zároveň ocenil roli obecného nařízení (GDPR). Právní norma, který má ochranu osobních údajů v současné době na starosti, ještě lépe odpovídá nadnárodnímu rámci ochrany osobních údajů v zemích Evropské unie. Vzorem se však v mnohem větší míře stává také pro další státy mimo evropskou sedmadvacítku.

Na základě poznatků z praxe Úřadu vnímá jeho předseda Jiří Kaucký, že stále větší respekt si obecné nařízení získává také napříč českou společností. „I díky prudkému rozvoji digitalizace a vlivu online světa internetu na náš dnešní život se z něj postupně stal respektovaný právní předpis, jehož důležitost si uvědomuje stále více lidí, stále však často bohužel až v okamžiku, kdy se stanou obětmi jeho porušení,“ konstatoval.

U příležitosti dnešního kulatého výročí vydala Rada Evropy Deklaraci, ve které mimo jiné vyzývá členské státy k ratifikování Protokolu o změně Úmluvy 108, kterým je dosavadní znění modernizováno a přizpůsobeno dnešnímu stupni rozvoje digitálního světa.

Svůj příspěvek ke Dni ochrany osobních údajů dnes vydal také Evropský sbor (EDPB). Na tvorbě originálního videa, v němž v krátkých prostřizích hovoří zástupci evropských dozorových úřadů, se podílel také Úřad.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Huawei

Co máte proti této značce? Jestli je to jen tím, odkud pochází, nemyslíte, že i nadměrná propagace všeho amerického, jak často vidíme není dobrá? Přijde mi, jak kdybychom zapomínali na svou suverenitu. Jedni podporují Rusko, Čínu, druzí zas USA, Západ a na národní identitu se zapomíná, nemyslíte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

České dráhy: Desítky nostalgických vlaků nabídnou i letos zážitek

22:11 České dráhy: Desítky nostalgických vlaků nabídnou i letos zážitek

České dráhy také v letošním roce připravují se svými partnery bohatou nabídku nostalgických jízd s h…