Úřad pro ochranu osobních údajů: Možnost dočasně posílat poštovní datové zprávy zdarma nesmí být zneužívána

16.11.2020 11:48

Na základě vládního usnesení oznámilo na začátku listopadu Ministerstvo vnitra, že poštovní datové zprávy se od 2. listopadu až do konce nouzového stavu mohou odesílat zdarma. Systém však v žádném případě nesmí být zneužíván pro odesílání nevyžádaných obchodních sdělení.

Úřad pro ochranu osobních údajů: Možnost dočasně posílat poštovní datové zprávy zdarma nesmí být zneužívána
Foto: ČT
Popisek: ÚOOÚ
reklama

Iniciativa si klade za cíl podpořit elektronické řešení faktur, upomínek, smluv, certifikátů či objednávek tak, aby plně nahradila běžnou písemnou korespondenci mezi občany, podnikateli nebo firmami.

Úřad pro ochranu osobních údajů však varuje před zneužitím této možnosti k rozesílání nevyžádaných obchodních či jiných obtěžujících sdělení. Již na jaře uložilo Ministerstvo vnitra 20 pachatelům za tyto prohřešky pokutu v celkové výši 4,5 milionu korun.

„Zprávy odeslané prostřednictvím datových schránek mají sloužit pro standardní bezpečnou písemnou korespondenci. Jde o upřednostňovanou komunikaci uvnitř orgánů veřejné moci a mezi soukromými osobami a orgány veřejné moci navzájem. Jakékoli zneužívání datových schránek je proto špatné, ale v době nouzového stavu jde, při zneužití výjimečné bezplatnosti této služby, o nepřípustný hyenismus,“ uvedl předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů Jiří Kaucký s tím, že případným viníkům hrozí citelné pokuty.

V této souvislosti také Úřad pro ochranu osobních údajů připomíná, že není příslušnou institucí k projednávání tohoto druhu přestupku. Tou je právě Ministerstvo vnitra. Celou původní zprávu Úřadu k jarnímu zasílání nevyžádaných obchodních sdělení prostřednictvím datových schránek naleznete ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

České dráhy: Letní změna jízdních řádů regionálních vlaků od neděle 13. června 2021

8:41 České dráhy: Letní změna jízdních řádů regionálních vlaků od neděle 13. června 2021

V neděli 13. června vstoupí v platnost pravidelná letní změna vlakových jízdních řádů. Hlavní novink…