Úřad pro ochranu osobních údajů: Nová metodika Úřadu ke kamerovým systémům

10.02.2024 20:41 | Tisková zpráva

Úřad pro ochranu osobních údajů zveřejnil novou Metodiku k návrhu a provozování kamerových systémů z hlediska zpracování a ochrany osobních údajů.

Úřad pro ochranu osobních údajů: Nová metodika Úřadu ke kamerovým systémům
Foto: uoou.cz
Popisek: Úřad pro ochranu osobních údajů - logo

Cílem metodiky k návrhu a provozování kamerových systémům je snaha  Úřadu zajistit kvalitnější  orientaci správců a zpracovatelů osobních údajů, a to včetně dodavatelů kamerových systémů v povinnostech, které je nutné dodržovat.

Metodika se týká kamerových systémů (včetně fotopastí) se záznamem a také kamerových systémů v režimu on-line, které jsou zahrnuty do zpracování osobních údajů.

Metodika není právně závazným dokumentem a zůstává tedy povinností správců osobních údajů postupovat vždy v souladu s Obecným nařízením o ochraně osobních údajů (GDPR) a Pokyny EDPB č. 3/2019. Správná aplikace metodiky by ovšem měla zaručit soulad jak s Obecným nařízením (GDPR), tak i s uvedenými Pokyny Sboru (EDPB).

Vzhledem k tomu, že metodika není právně závazná, může správce k zajištění plnění povinností stanovených obecným nařízením o ochraně osobních údajů využít i jiné metody nebo postupy. Je také možné využít jen některé části metodiky a zbytek požadavků řešit odlišně.

Metodika, kterou zpracoval Úřad pro ochranu osobních údajů by měla usnadnit pozici malých správců osobních údajů, zejména v případech běžných kamerových systémů.

Je navrženo zavedení řazení kamerových systémů do čtyř tříd, a to s návrhem minimálních technických a organizačních opatření a příkladem možného zpracování balančního testu.

V případě některých kamerových systémů mohou metodiku doplnit i postupy vydané příslušnými ministerstvy (např. Ministerstva školství pro školy nebo Ministerstva vnitra pro obce), které mohou upravovat některá specifika. Metodika neřeší kamerové sledování, které je nezbytné pro splnění úkolu prováděného ve veřejném zájmu nebo při výkonu veřejné moci, kterým je pověřen správce nebo je zpracování nezbytné pro splnění právní povinnosti, která se na správce vztahuje. 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Ondřej Knotek byl položen dotaz

plat

Dobrý den, je pravda, co tvrdí ten mladý youtuber a europoslanec, že kromě vysokého platu, což se ví dlouho, dostávají ale europoslanci ještě další peníze? Prý až 700 000 korun měsíčně na odměny svého týmu a 127 000 na vedení kanceláře ve své zemi, současně si jsou vám propláceny letenky do země v ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: V reaktoru druhého výrobního bloku JE Dukovany je opět palivo, odstávka se blíží ke konci

11:49 ČEZ: V reaktoru druhého výrobního bloku JE Dukovany je opět palivo, odstávka se blíží ke konci

Energetici po téměř dvou měsících probíhajících prací v rámci odstávky zavezli palivo do reaktoru dr…