Úřad vlády: Ministr pro legislativu Šalomoun bude řídit Radu vlády pro koordinaci boje s korupcí

27.10.2022 20:22 | Tisková zpráva

Předsedou Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí se nově stane ministr pro legislativu a předseda Legislativní rady vlády Michal Šalomoun. Dnes to na svém jednání schválila vláda spolu se schválením změny statutu a jednacího řádu protikorupční rady. V jejím čele ministr Šalomoun vystřídá premiéra Petra Fialu, který radu vedl dosud.

Úřad vlády: Ministr pro legislativu Šalomoun bude řídit Radu vlády pro koordinaci boje s korupcí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Před Úřadem vlády

„Pro Piráty je boj s korupcí jedním ze stěžejních témat, kterému se dlouhodobě a systematicky věnují. Jsem proto rád, že můžu nyní vést protikorupční radu. Je pravda, že se už dlouho nesešla, takže bych její aktivity chtěl znovu oživit. Témat, která bych chtěl, aby se v radě prodiskutovala, je spousta. Například novela zákona o státním zastupitelství, nebo zákon o lobbingu,“říká ministr Michal Šalomoun.

Rada jako poradní orgán vlády se především zabývá protikorupční legislativou, posuzuje návrhy vybraných právních předpisů z hlediska korupčních rizik či může kabinetu navrhnout opatření s cílem snížit korupční riziko ve veřejné správě.

Rada byla zřízena usnesením vlády z 30. 7. 2014. Nahradila Vládní výbor pro koordinaci boje  s korupcí, který se naposledy sešel v červenci 2012. Za svou osmiletou existenci se sešla čtyřiadvacetkrát, naposledy 20. července 2021.

V čele rady stojí předseda, kterým bude nově ministr pro legislativu a předseda LRV, místopředsedy jsou ministr spravedlnosti, ministr vnitra, ministr financí, ministr zdravotnictví a ministr pro místní rozvoj. Dalšími členy jsou ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ), ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů, nejvyšší státní zástupce, předseda Svazu měst a obcí ČR, předseda Asociace krajů ČR, prezident Hospodářské komory a 7 zástupců nestátních neziskových organizací, akademické obce, profesních komor zřizovaných státem a odborné veřejnosti.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo spravedlnosti uspělo v prestižní anketě Zákon roku

11:27 Ministerstvo spravedlnosti uspělo v prestižní anketě Zákon roku

Ve čtvrtek 25. dubna 2024 byly vyhlášeny výsledky patnáctého ročníku ankety Zákon roku. Na druhém mí…