Úřad vlády: Premiér Fiala uvítal v Kramářově vile emíra Státu Katar šejcha Tamíma Hamada Ál Tháního

05.10.2022 20:29 | Tisková zpráva

Předseda vlády ČR Petr Fiala ve středu 5. října 2022 přivítal v Kramářově vile emíra Státu Katar šejcha Tamíma Hamada Ál Tháního. Hovořili spolu o obchodu, energetice, investicích a významném pokroku ve vzájemné spolupráci, k němuž došlo v letošním roce. Jednání se zúčastnili též ministři financí Zbyněk Stanjura, zahraničních věcí Jan Lipavský a průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Úřad vlády: Premiér Fiala uvítal v Kramářově vile emíra Státu Katar šejcha Tamíma Hamada Ál Tháního
Foto: Hans Štembera
Popisek: Před Úřadem vlády

Premiér Petr Fiala po jednání ocenil pokrok při vyjednávání smluvních dokumentů – během návštěvy katarského emíra v Praze byla mimo jiné podepsána Dohoda o hospodářské, obchodní a technické spolupráci mezi oběma zeměmi. Tématem schůzky byla i energetická bezpečnost a snaha o diverzifikaci dodávek plynu do České republiky. Stát Katar disponuje třetími největšími zásobami zemního plynu na světě a je jeho vůbec největším exportérem.

Anketa

Pro koho byste raději hlasovali ve 2. kole prezidentské volby?

hlasovalo: 22043 lidí

„S katarským emírem jsme jednali především o další spolupráci České republiky a Kataru v oblastech letecké dopravy, podpory podnikání a samozřejmě energetiky. Kromě zájmu obou zemí o investice Česká republika hledá především spolehlivé dodavatele LNG. Je dobrou zprávou, že je zde oboustranný zájem o dlouhodobou spolupráci a v rámci těžby LNG na Severním poli je Česká republika pro Katar jedním z preferovaných partnerů. V co nejbližší době chceme jednat o této spolupráci na úrovni pracovních skupin. Jednáme také o možnostech využití pražského letiště na trase Katar–ČR–USA, což by mohlo rozšířit nabídku transatlantických letů z Prahy,“ upřesnil premiér Fiala.

Mezi perspektivní obory pro obchod a investice do budoucna patří tedy především energetické strojírenství, zdravotnictví, technologie smart cities, letecký a obranný průmysl a turistický ruch.

Katarského emíra na návštěvě České republiky doprovází ministr zahraničí, ministr průmyslu a obchodu a ministr pro státní a energetické záležitosti. V červnu 2022 naopak tři členové vlády Petra Fialy navštívili Katar u příležitosti Katarského ekonomického fóra. Návštěva emíra tak je dalším krokem k posilování spolupráce, která dostala významný impuls nedávným otevřením velvyslanectví České republiky v Dauhá. Emír Ál Thání během schůzky oznámil, že i Katar otevře svou ambasádu v Praze.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Tomáš Jirsa, MBA byl položen dotaz

K prezidentské volbě

Nejste jejím zastáncem a vadí vám, že jeden senátor nebo poslanec může podpořit více kandidátů. A co to, že jejich podpis má několikanásobně větší váhu než hlas lidí? Když už přímá volba, neměli by všichni sbírat podpisy stejně tedy od lidí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo zemědělství: Evropská unie chce ještě více chránit lesy a pralesy

20:29 Ministerstvo zemědělství: Evropská unie chce ještě více chránit lesy a pralesy

Rada Evropské unie, Evropská komise (EK) a Evropský parlament (EP) se včera sešly k poslednímu tříst…