Úřad vlády: Premiér Petr Fiala se setkal s prezidentem UEFA Aleksanderem Čeferinem

24.11.2022 8:24 | Tisková zpráva

Premiér Petra Fiala se ve středu 23. listopadu 2022 setkal s prezidentem Unie evropských fotbalových asociací (UEFA) Aleksanderem Čeferinem a předsedou Fotbalové asociace České republiky (FAČR) Petrem Fouskem.

Úřad vlády: Premiér Petr Fiala se setkal s prezidentem UEFA Aleksanderem Čeferinem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Před Úřadem vlády

Předmětem jednání s vrcholnými fotbalovými představiteli byl zejména sportovně-společenský model sportu a fotbalu v Evropě a spolupráce fotbalových asociací s vládou a Evropskou unií. 

Anketa

Skončí válka na Ukrajině v roce 2023?

65%
35%
hlasovalo: 5526 lidí

Hlavním předmětem jednání byl sportovně-společenský model sportu a fotbalu v Evropě. Ten je založen na pyramidálním systému a v každém státě existuje jediná národní fotbalová asociace (v Česku FAČR) odpovědná za veškeré fotbalové dění. Celá pyramida je propojena také finančně a těží z ní i malé kluby, které vychovají talentované hráče. Konkrétním příkladem je přestup českého hráče a kapitána reprezentace Tomáše Součka z SK Slavia Praha (1. liga, ČR) do anglického klubu West Ham United (1. liga, Anglie) na začátku sezony 2020/2021. Tento přestup přinesl částku 40.000 EUR malému fotbalovému klubu v Havlíčkově Brodě. Model tak motivuje i malé lokální kluby, aby se snažily mít co nejširší mládežnickou základnu. UEFA uvádí, že z celkového rozpočtu organizace se dostane 97 % finančních prostředků do nižších pater, tedy k národním organizacím a samotným klubům.

Prezident UEFA Aleksander Čeferin poděkoval premiéru Fialovi a vládě za podporu UEFA a sportovně společenského modelu po dobu českého předsednictví v Radě EU. Zejména pak za zaujatou pozici při slyšení u Evropského soudního dvora v červenci. UEFA se soudí s takzvanou Superligou, založenou v dubnu 2021, která původně čítala 12 klubů ze tří zemí. Soutěže by se účastnily pouze elitní organizace a neumožňovala by účast klubům z většiny zemí. Myšlenka superligy tak byla v přímém rozporu se stávajícím systémem solidarity, který zaručuje uspořádání UEFA.

„Česká republika podpořila ve zmiňovaném sporu UEFA, a to proto, že stávající model je funkční nejenom z ekonomického, ale hlavně sportovního a společenského hlediska. Navrhovaná změna by znamenala menší podporu amatérských a mládežnických fotbalových týmů,” uvedl předseda vlády Petr Fiala. „Solidarita a z ní plynoucí podpora mládeže, kterou stávající model zaručuje, je pro fotbal i sport obecně naprosto klíčová a je zásadním předpokladem pro výchovu talentů a podporu sportovních aktivit dětí a mládeže,“ dodává Fiala.

Sportovně-společenský model sportu přináší i další výhody. Vygenerované finanční prostředky z televizních, reklamních a marketingových práv UEFA přerozděluje zpět klubům. To zpětně umožňuje investice do výchovy mládeže, trenérů, růstu talentů a pokračování modelu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Kde chce vzít ministerstvo obrany peníze na další zbrojení ?

Vláda ČR stále více zadlužuje další generace. Prioritou ministerstva obrany je přesto navýšení jejího rozpočtu na 2 % HDP, což znamená nárůst o několik desítek miliard Kč. Kde chcete získat požadované finance ? Neměly by být požadované finance určeny raději pro jiné resorty ?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vězeňská služba: Policisté prezentovali případ transferu drog do věznice

22:30 Vězeňská služba: Policisté prezentovali případ transferu drog do věznice

Podrobnosti případu transportu drog do Věznice Všehrdy prezentovali na tiskové konferenci policisté …