Úřad vlády: Zákazníci budou mít od vlády přesný návod, jak odstoupit od smlouvy sjednané na dálku

19.01.2023 9:15 | Tisková zpráva

Usnadnit spotřebitelům postup při odstoupení od smlouvy uzavřené distančním způsobem nebo mimo obchodní prostory podnikatele má nové nařízení, které schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 18. ledna 2023.

Úřad vlády: Zákazníci budou mít od vlády přesný návod, jak odstoupit od smlouvy sjednané na dálku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Před Úřadem vlády

Projednala také návrh zákona o preventivní restrukturalizaci a schválila nového ředitele Digitální a informační agentury. 

Jednání vlády se vzhledem k probíhající mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny k hlasování o nedůvěře vládě uskutečnilo v prostorách sněmovny. „Formát vlády je takový, že jednotliví členové vlády musí odcházet do jednacího sálu, takže se nemůžeme zabývat třeba nějakými koncepčními strategickými věcmi, které by vláda také chtěla řešit. Musíme se s tou situací vyrovnat. Samozřejmě není možné, aby se jednání vlády neuskutečnilo,“ konstatoval premiér Petr Fiala.

Vláda na jednání schválila nové nařízení vlády o vzorovém poučení o právu na odstoupení od smluv uzavřených distančním způsobem nebo mimo obchodní prostory a vzorovém formuláři pro odstoupení od těchto smluv. Nařízení upřesňuje pravidla nastavená novelou zákona o ochraně spotřebitelů. Od členských států to požadují i nové evropské směrnice.

„Cílem nařízení je usnadnit spotřebitelům, zákazníkům postup při odstoupení od smlouvy uzavřené na dálku, to znamená třeba po telefonu nebo online. Na základě nařízení budou mít k dispozici vzorové poučení o svých právech k odstoupení od smlouvy a vzorový formulář, pomocí kterého budou moci od takto uzavřené smlouvy jednoduše odstoupit. Je to opatření, které zvyšuje ochranu spotřebitelů,“ poznamenal předseda vlády.

Kabinet schválil také návrh nového zákona o preventivní restrukturalizaci a novely souvisejících právních norem. Zákonem se má do českého práva implementovat směrnice Evropského parlamentu a Rady o rámcích preventivní restrukturalizace, o oddlužení a zákazech činnosti a opatřeních ke zvýšení účinnosti postupů restrukturalizace, insolvence a oddlužení. Preventivní restrukturalizace je nový právní institut určený podnikajícím právnickým osobám v přechodných finančních obtížích, díky němuž mají mít podnikatelé ve spolupráci s věřiteli možnost začít nepříznivou situaci včas řešit, a odvrátit tak hrozící úpadek.

Vláda na schůzi také jmenovala ředitele nově zřízené Digitální a informační agentury. Od 1. února se jím stane Martin Mesršmíd, který zvítězil v otevřeném výběrovém řízení uspořádaném místopředsedou vlády pro digitalizaci. Jeho statutárním zástupcem se od 1. dubna stane dosavadní ředitel Odboru hlavního architekta eGovernmentu na Ministerstvu vnitra Petr Kuchař. Zároveň vláda k 31. lednu zrušila dočasně zřízenou funkci vládního zmocněnce ke zřízení Digitální a informační agentury.

Na žádost Ministerstva zdravotnictví také souhlasila s vydáním mimořádného opatření, kterým chce ministerstvo řešit aktuální nedostatek některých antibiotik na českém trhu dovozem navíc sto tisíc balení antibiotik registrovaných v jiné členské zemi EU. Mimořádné opatření umožní zdravotním pojišťovnám dočasně proplácet ze zdravotního pojištění šest antibiotických přípravků původem ze Slovenska, Portugalska a Itálie. Ministerstvo zdravotnictví plánuje tímto způsobem během ledna a února zajistit půl milionu balení antibiotik.

Kompletní výsledky jednání vlády naleznete ZDE.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Marek Benda byl položen dotaz

Novotný

Umět odpouštět je lidské, to je pravda, ale nemyslíte, že to nejde do nekonečna? Vždyť Novotnému jeho hulvátství prochází neustále, nejde přeci je o Slováčkovou, ale on uráží všechny a evidentně se v tom vyžívá. Vám třeba nevadí, jak se teď naváží do Konečné a její rodiny? Vždyť to je otřesné, a to ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

České dráhy vypraví parní vlak do Hodonína, před sto lety město navštívil T. G. Masaryk

7:23 České dráhy vypraví parní vlak do Hodonína, před sto lety město navštívil T. G. Masaryk

Město Hodonín si letos v červnu připomíná 100. výročí návštěvy nejvýznamnějšího rodáka a prvního Čes…