Úřad vlády poprvé otevře veřejnosti zrekonstruovanou zahradu Strakovy akademie

4.7.2022 2:02 odp.

V sobotu 9. července 2022 si budou moci zájemci poprvé prohlédnout nově zrekonstruovanou zahradu Strakovy akademie. Úřad vlády ČR během prázdninových měsíců zahradu zpřístupní každou sobotu.

Úřad vlády poprvé otevře veřejnosti zrekonstruovanou zahradu Strakovy akademie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Před Úřadem vlády

Zahrada Strakovy akademie prošla v uplynulých měsících zásadní rekonstrukcí, která měla za cíl odstranit některé původní necitlivé zásahy, dát zahradě reprezentativní charakter adekvátní významu budovy sídla vlády a kompozičním řešením navázat na styl a dílo původního architekta Františka Thomayera. 

Anketa

Vláda Petra Fialy dle vašeho mínění povládne (ptáme se od 30.6.2022)

95%
hlasovalo: 10702 lidí

„Jsem ráda, že nám podařilo úspěšně dotáhnout rekonstrukci zahrady ještě před českým předsednictvím Radě EU. Chtěli bychom tento prostor co nejvíce otevřít lidem, proto jsme se rozhodli zpřístupnit zahradu všem už 9. července, a pak každou následující sobotu až do konce prázdnin, ještě před oficiálním otevřením zahrady, které bude na konci srpna. Přeji všem návštěvníkům, aby zde strávili příjemný čas při procházkách Prahou,“ dodává vedoucí Úřadu vlády Jana Kotalíková.

Zvolená historizující koncepce prostoru odpovídá novobarokní architektuře budovy i přísným nárokům soudobé památkové péče a zohledňuje možnosti efektivní údržby po celé vegetační období. Bylo vybudováno téměř 5 000 m2 dlážděných povrchů, zregenerováno přes 11 000 m2 trávníku, obnoveny živé ploty a zasazeno 380 pokryvných a solitérních růží. V zahradě je možné napočítat až 15 000 květin.

Zahrada je nově uspořádána tak, aby mohla sloužit nejen k reprezentačním účelům, ale mohla být také pravidelně otevírána pro veřejnost. Do konceptu byly kromě centrálních zdobných polí zapracovány dvě výstavní plochy umožňující realizaci mobilních výstav. Obnova areálu byla navíc koordinována s rekonstrukcí Kosárkova nábřeží tak, aby bylo vytvořeno i důstojné předpolí zahrady a došlo k jejímu funkčnímu a estetickému provázání s nábřežím Vltavy.

Zahrada Strakovy akademie bude otevřena během července a srpna každou sobotu v čase od 10.00 do 18.00. Vstup z Kosárkova nábřeží.

Termín:
9. července 2022, od 10.00 do 18.00 hodin

Místo:
nábřeží Edvarda Beneše 128/4, vstup z Kosárkova nábřeží

Vstupné:
zdarma

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zoo Ostrava: Dvě nové stavby s atraktivními výběhy nejen pro makaky a gibony

17:51 Zoo Ostrava: Dvě nové stavby s atraktivními výběhy nejen pro makaky a gibony

V Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava se otevřely hned dvě nové expozice pro vzácné primát…