Ústavní soud: Nejvyšší soud překročil meze soudcovského dotváření práva

19.09.2024 10:34 | Tisková zpráva

Ústavní soud se zabýval otázkou, za jakých podmínek lze při vypořádání společného jmění manželů zohlednit zvýšení či snížení hodnoty výhradního majetku, který jeden z manželů vynaložil na společný majetek. Zpochybnil závěry Nejvyššího soudu, podle kterého se má k tzv. valorizaci (či redukci) vnosu do společného jmění manželů přistoupit jen v případě předchozí dohody manželů (či v jiných specifických situacích). Nejvyšší soud totiž § 742 občanského zákoníku vyložil v rozporu s textem zákona i záměrem zákonodárce; obecné pravidlo přetvořil ve výjimku. K valorizaci má podle Ústavního soudu docházet automaticky, zákon žádnou předchozí dohodu manželů nepředpokládá.

Ústavní soud: Nejvyšší soud překročil meze soudcovského dotváření práva
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vchod do budovy Ústavního soudu

Stěžovatel a vedlejší účastnice v roce 1988 uzavřeli manželství. Stěžovatel v roce 1990 prodal rodinný dům, který mu patřil z doby před sňatkem (měl jej ve výlučném vlastnictví), a v hotovosti za něj obdržel 182 194 Kč. Krátce nato z těchto prostředků společně s manželkou koupili jiný rodinný dům za 171 816 Kč. Dům se stal součástí tzv. bezpodílového spoluvlastnictví manželů, které se v důsledku změny zákona transformovalo do dnešního společného jmění manželů.

Manželé se v roce 2017 rozvedli. V řízení o vypořádání společného jmění manželů se přitom hlavním předmětem sporu stal právě tento rodinný dům, v době rozvodu v hodnotě 9 800 000 Kč.

Civilní soudy při vypořádání zaniklého společného jmění použily pravidlo uvedené v § 742 odst. 1 občanského zákoníku, podle kterého platí, že nedohodnou-li se manželé jinak, má každý z nich právo žádat, aby mu bylo nahrazeno, co ze svého výhradního majetku vynaložil na společný majetek. Stěžovateli proto přiznaly částku 171 816 Kč, kterou v roce 1990 vynaložil na nákup domu. Dům nařídily prodat a zbylý výtěžek z prodeje rozdělit mezi manžele rovným dílem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Igor Hendrych, Ph.D. byl položen dotaz

Jaká výše důchodu by byla podle vás důstojná?

A co jako politici děláte proto, aby bylo na důstojné důchody i třeba za 20-30 let? Protože teď jsou na tom podle mě důchodci dobře, ale otázkou je, co bude do budoucna?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů: 6


Osobnost měsíce

Ing. Jan Klas

  • Výbor pro obranu
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa jeskyní: 14 jeskyní zahájilo sezóny, zacílí na rodiny s dětmi

22:33 Správa jeskyní: 14 jeskyní zahájilo sezóny, zacílí na rodiny s dětmi

Zpřístupněné jeskyně České republiky od tohoto týdne otevřely své brány a dveře naplno. Tři z nich b…