Ústavní soud: Nejvyšší soud překročil meze soudcovského dotváření práva

19.09.2024 10:34 | Tisková zpráva

Ústavní soud se zabýval otázkou, za jakých podmínek lze při vypořádání společného jmění manželů zohlednit zvýšení či snížení hodnoty výhradního majetku, který jeden z manželů vynaložil na společný majetek. Zpochybnil závěry Nejvyššího soudu, podle kterého se má k tzv. valorizaci (či redukci) vnosu do společného jmění manželů přistoupit jen v případě předchozí dohody manželů (či v jiných specifických situacích). Nejvyšší soud totiž § 742 občanského zákoníku vyložil v rozporu s textem zákona i záměrem zákonodárce; obecné pravidlo přetvořil ve výjimku. K valorizaci má podle Ústavního soudu docházet automaticky, zákon žádnou předchozí dohodu manželů nepředpokládá.

Ústavní soud: Nejvyšší soud překročil meze soudcovského dotváření práva
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vchod do budovy Ústavního soudu

Stěžovatel a vedlejší účastnice v roce 1988 uzavřeli manželství. Stěžovatel v roce 1990 prodal rodinný dům, který mu patřil z doby před sňatkem (měl jej ve výlučném vlastnictví), a v hotovosti za něj obdržel 182 194 Kč. Krátce nato z těchto prostředků společně s manželkou koupili jiný rodinný dům za 171 816 Kč. Dům se stal součástí tzv. bezpodílového spoluvlastnictví manželů, které se v důsledku změny zákona transformovalo do dnešního společného jmění manželů.

Manželé se v roce 2017 rozvedli. V řízení o vypořádání společného jmění manželů se přitom hlavním předmětem sporu stal právě tento rodinný dům, v době rozvodu v hodnotě 9 800 000 Kč.

Civilní soudy při vypořádání zaniklého společného jmění použily pravidlo uvedené v § 742 odst. 1 občanského zákoníku, podle kterého platí, že nedohodnou-li se manželé jinak, má každý z nich právo žádat, aby mu bylo nahrazeno, co ze svého výhradního majetku vynaložil na společný majetek. Stěžovateli proto přiznaly částku 171 816 Kč, kterou v roce 1990 vynaložil na nákup domu. Dům nařídily prodat a zbylý výtěžek z prodeje rozdělit mezi manžele rovným dílem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policie ČR: Ředitel Pyrotechnické služby byl jmenován brigádním generálem

19:15 Policie ČR: Ředitel Pyrotechnické služby byl jmenován brigádním generálem

Prezident republiky Petr Pavel u příležitosti Dne vítězství jmenoval do hodnosti brigádního generála…