Ústecký kraj: Komise Rady Asociace krajů pro sociální věci vyzývá k dofinancování sociálních služeb

31.07.2019 16:14

Komise pro sociální věci Rady Asociace krajů ČR se sešla na jednání v Ústeckém kraji. Stěžejním tématem byla problematika financování sociálních služeb, kdy krajům chybí na řádné zajištění všech typů služeb při zvýšení mzdových nákladů pro pracovníky v sociálních službách miliarda korun.

Ústecký kraj: Komise Rady Asociace krajů pro sociální věci vyzývá k dofinancování sociálních služeb
Foto: Ústecký kraj
Popisek: Ústecký kraj, logo.
reklama

Hejtman Ústeckého kraje a předseda komise přivítal přítomné: „Práce této komise je nesmírně důležitá, protože se snaží zlepšovat situaci v sociální oblasti, a to jak uživatelů služeb, tak pracovníků.“

Hlavním tématem k řešení byla chybějící miliarda na dofinancování sociálních služeb na tento rok. Ministryně práce a sociálních věcí Maláčová se sice pochlubila tím, že jednu miliardu krajům zaslala s předstihem, ale dále je vyzvala, ať chybějící miliardu čerpají z evropských fondů. Komise prověřila možné čerpání dotačních prostředků z Operačního programu Zaměstnanost a konstatovala, že dofinancování sociálních služeb v roce 2019 z prostředků OPZ je věcně nereálné. Z potřebné 1 miliardy korun by letos bylo možné dále využít z dotačních prostředků OPZ max. 59 milionů Kč.

Martin Klika, 1. náměstek hejtmana Ústeckého kraje, řekl: „Přístup ministerstva ohrožuje fungování sociálních služeb v krajích a vytváří dlouhodobou nejistotu. Proto komise požádala Radu Asociace krajů, aby bezodkladně jednala s MPSV a s vládou o zajištění potřebných prostředků na dofinancování služeb v letošním roce a zároveň aby jednala o prostředcích na příští rok podle skutečných potřeb a požadavků krajů.“

Komise dále odmítla principy navrhované novely zákona č. 108/200žb Sb., o sociálních službách, které vedou k centralizaci řízení systému sociálních služeb. Prostřednictvím Rady Asociace krajů chce také vyzvat MPSV a vládu k zajištění finančních prostředků pro všechny druhy sociálních služeb, nikoliv jen pro určitý druh, aby byl zachován rovný přístup k sociálním službám.

Další jednání Komise pro sociální věci se uskuteční v říjnu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

 Celní správa ČR má v současnosti dva příslušníky v generálské hodnosti

22:11 Celní správa ČR má v současnosti dva příslušníky v generálské hodnosti

Prezident republiky Miloš Zeman jmenoval s účinností od 27. října 2020 prvního zástupce generálního …