V Českých Budějovicích byl zahájen provoz nového hospice, budovu ve výpůjčce poskytl ÚZSVM

02.03.2018 19:12

V Českých Budějovicích v Dobrovského ulici byl zahájen provoz Domácího hospice sv. Veroniky. Nově otevřené zdravotně-sociální zařízení sídlí v budově, kterou provozovateli hospice poskytlo ve výpůjčce Územní pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).

V Českých Budějovicích byl zahájen provoz nového hospice, budovu ve výpůjčce poskytl ÚZSVM
Foto: ÚZSVM
Popisek: Logo Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM)

Úřad budovu převzal od Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje, které ji dlouhodobě nevyužívalo, a objekt se pro policisty stal nepotřebným majetkem. Nyní díky ÚZSVM našla budova další smysluplné využití.

ÚZSVM po převzetí budovy od předchozího uživatele učinil nabídku k využití objektu organizačním složkám státu a státním institucím, žádná ale o budovu neprojevila zájem. Využití objektu tak bylo nalezeno ve spolupráci ÚZSVM s Hospicem sv. Jana N. Neumanna Prachatice, který hledal vhodné prostory pro zřízení odloučeného sociálního zařízení v krajském městě.

Objekt se nachází v uliční zástavbě rodinných domů. Předchozí dlouhodobé nevyužívání budovy se podepsalo na jejím technickém stavu, proto před zahájením nového provozu bylo nutno provést základní údržbu domu. Práce provedli pracovníci hospice na své náklady, ÚZSVM jim poskytl potřebnou součinnost.

Domácí hospic sv. Veroniky nabízí specializovaný typ péče. Cílem je, aby i nevyléčitelně nemocný člen rodiny mohl prožít poslední a nejtěžší chvíle života v kruhu svých nejbližších, nikoliv za zdmi nemocnice.

Nově otevřený hospic nese jméno sv. Veroniky, která podle legendy doprovázela Ježíše na jeho poslední cestě a podala mu roušku k otření tváře. Přestože věděla, že svým činem Ježíše nezachrání, učinila tím gesto lásky a odvahy. Podobně je i poskytování paliativní péče obrazně „rouškou“, která chce překrýt část fyzické i duševní bolesti. Prostřednictvím této péče není možné zachránit život blízkého člověka, ale být mu před očekávaným skonem co nejblíže. To zdůrazňuje i zakladatelka hospicového hnutí u nás MUDr. Marie Svatošová slovy, že „…hospic je umění doprovázet“.

Zahájení provozu nového hospice v budově, kterou ve výpůjčce poskytl ÚZSVM, se zúčastnil i ředitel Územního pracoviště České Budějovice Pavel Bednařík.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

NP Šumava: Jak důležité je tlející dřevo lesní ekosystémy?

17:35 NP Šumava: Jak důležité je tlející dřevo lesní ekosystémy?

Jak důležité je ponechávání tlejícího dřeva v zásahových lesních porostech? Jakou metodou jej odkorň…