V účetnictví ministerstva školství za minulý rok nejsou podle Nejvyššího kontrolního úřadu významné nedostatky

08.08.2016 17:39

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil vedení účetnictví, sestavení závěrečného účtu a účetní závěrky Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) a údaje, které byly předkládány pro hodnocení plnění rozpočtu za rok 2015. Kontroloři se zaměřili na správnost, úplnost a průkaznost údajů. Podle kontrolorů účetní závěrka MŠMT za rok 2015 podává věrný a poctivý obraz předmětu účetnictví. NKÚ prověřil vedení účetnictví MŠMT už v minulosti. Z výsledků aktuální kontroly vyplynulo, že MŠMT většinu nedostatků, které mu kontroloři vytkli v minulých kontrolách, odstranilo.

V účetnictví ministerstva školství za minulý rok nejsou podle Nejvyššího kontrolního úřadu významné nedostatky
Foto: NKÚ
Popisek: NKÚ

Kontroloři mimo jiné analyzovali skutečnosti, které měly vliv na vývoj podmíněných závazků v letech 2010 až 2015. Ty totiž souvisí s nároky na budoucí rozpočty. Kontroloři porovnali výše podmíněných závazků z účetních závěrek jednotlivých ministerstev za rok 2015 a zjistili, že nejvíce se na celkových podmíněných závazcích ve výši 410 miliard korun podílí Ministerstvo financí, Ministerstvo dopravy, Ministerstvo obrany a právě MŠMT.

V účetní závěrce MŠMT za rok 2015 byly nesprávnosti, jejichž hodnota převyšuje 665 milionů korun. Nejvíce se na nich podílelo chybné účtování o podmíněných závazcích z transferů. Navzdory těmto nesprávnostem podává účetnictví MŠMT věrný a poctivý obraz předmětu účetnictví, protože nesprávnosti ve svém souhrnu nepřekročily takzvanou hladinu významnosti1, kterou kontroloři pro tuto kontrolu stanovili ve výši 2,8 miliardy korun. Kontroloři prověřili i údaje sloužící k hodnocení plnění státního rozpočtu za rok 2015 a zjistili, že MŠMT významně nechybovalo. Zásadní pochybení kontroloři nezjistili ani při prověřování závěrečného účtu za rok 2015.


1) Hladina významnosti – nejvyšší možná míra nesprávností, kterou uživatelé účetních výkazů mohou shledávat jako ještě přijatelnou.

Dokumenty ke stažení: 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vězeňská služba: Pietní vzpomínka k výročí Pražského povstání

20:48 Vězeňská služba: Pietní vzpomínka k výročí Pražského povstání

V rámci oslav výročí Pražského povstání se dnes konal vzpomínkový pietní akt na místě bývalého nacis…