VLS zahájily jarní úklid Brd

09.03.2017 19:15

Vojenské lesy a statky odstranily černou skládku pneumatik na bývalé dopadové ploše Jordán c CHKO Brdy. Celkem byla z prostoru odvezena tři nákladní auta pneumatik.

VLS zahájily jarní úklid Brd
Foto: vls.cz
Popisek: Vojenské lesy a statky ČR, s. p. - logo

Ustupující zima odhalila černou skládku, která se nacházela na pozemku v majetku VLS ČR, s.p., v pyrotechnicky neasanované části dopadové plochy, tedy v místech, kde platí přísný zákaz vstupu. Jednalo se zřejmě o pozůstatek činnosti AČR, pravděpodobně  zbytky cílů  letecké  střelnice.

„Odstraňování pozůstatků po činnosti Armády ČR řešíme v koordinaci s CHKO a pyrotechnickou očistou území,“ vysvětlil ředitel divize VLS Hořovice Petr Švadlena.

Na úklidu skládky se vedle lesníků Vojenských lesů a statků podíleli také příslušníci XIII. dělostřeleckého pluku v Jincích. Pneumatikami společně naplnily tři nákladní vozy Tatra. Při asanaci byla navíc zjištěna další černá skládka, kterou VLS s Armádou ČR odstraní v nejbližší době.

„Vítáme všechny snahy a podněty k úklidu odpadu a asanaci případných černých skládek v CHKO Brdy. VLS jsou připraveny ke spolupráci a řešení podnětů od návštěvníků, je ovšem nezbytné v současnosti tyto snahy směřovat do volně přístupných částí bývalého vojenského újezdu v Brdech. V místech, kde probíhá pyrotechnická očista, je úklid z bezpečnostních důvodů problematický. Navíc, do pyrotechnicky neasanovaných ploch a ploch, využívaných AČR k výcviku není možné vstupovat,“ připomněl  Petr Švadlena.

Prioritní odstranění černých skládek na základě podnětů veřejnosti je strategie státního podniku, kterou se VLS snaží vycházet vstříc veřejnosti v nově otevřených bývalých vojenských lokalitách. Současně ale varují před zakládáním takových skládek, kdy v případě zjištění takové činnosti hrozí velmi vysoké pokuty a další postihy.

V Brdech v jarních měsících podnik provede, spolu s jinými aktivitami, například mimořádný úklid turisticky nejfrekventovanějších lesních cest od zimního posypového materiálu. Ten je plánován před hlavní turistickou sezónu, kdy již nebude hrozit riziko sněhových přeháněk.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

České dráhy: Nové vlaky InterJet se představují veřejnosti

7:34 České dráhy: Nové vlaky InterJet se představují veřejnosti

O víkendu se v Lužné u Rakovníka koná Den železnice. Kromě historických vlaků se představuje nejmode…