VOC Znojmo: Certifikát získaly dva královské ryzlinky a 14 nových vín

29.08.2018 13:59

VOC Znojmo se rozrostlo o 14 nových vín s označením vín originální certifikace. Rozhodla o tom komise degustátorů na pondělním zatřiďování vín. Z 16 přihlášených vín jich 14 obdrží pásku VOC Znojmo.

VOC Znojmo: Certifikát získaly dva královské ryzlinky a 14 nových vín
Foto: znojmocity.cz
Popisek: Letecký pohled na centrum města Znojmo

Vína mohou premiérově ochutnat návštěvníci zářijového Znojemského historického vinobraní. Zatřiďovalo se i do Královské řady vín VOC Znojmo: tři vína dostala označení kandidátů, dvě prošla finálním zatřiďováním, a tak na podzim spolek uvede na trh dva ryzlinky své exkluzivní Královské řady.

Pásku VOC Znojmo ponese 14 nových vín. Nejvíce je vín odrůdy Ryzlink rýnský (8), dále tři Veltlínské zelené a dva Sauvignony a jedno Cuvée. „Vinař obdrží pro svá vína přesně tolik pásků, kolik lahví zatříděného vína VOC Znojmo měl v době odběru vzorků vín k zatřídění,“ připomíná předseda VOC Znojmo František Koudela. „Na identifikační pásce nalezne každý zákazník kód výrobce, číslo šarže, kód rozhodnutí a počet lahví v dané šarži,“ dodává Koudela. Pro spotřebitele je tato kontrolní páska garancí původu a výjimečnosti vín z vybraných viničních tratí znojemské vinařské podoblasti.

Všechna zatříděná vína jsou vína aktuálního ročníku, letos tedy ročníku 2017. Nově zatříděná vína VOC Znojmo budou moci milovníci vína ochutnat na Znojemském historickém vinobraní 2018 – v pátek 14. září a v sobotu 15. září na scéně VOC Znojmo u rotundy sv. Kateřiny. Společně s již dříve zatříděnými víny se návštěvníci vinobraní mohou těšit na devět desítek vín VOC Znojmo.

Těšte se na královské ryzlinky!

Milovníci vína se na podzim mohou těšit na další vína z exkluzivní Královské řady vín VOC Znojmo. Finálním rozhodnutím o zařazení do tzv. Královské řady prošly Ryzlink rýnský ročníku 2015 od Vinařství Waldberg Vrbovec a Ryzlink rýnský ročníku 2015 od Vinařství Hanzel. Další tři ryzlinky uspěly jako kandidáti Královské řady, čeká je ještě jedno hodnocení.

„Jako jediný spolek VOC máme od roku 2016 vlastní exkluzivní Královskou řadu vín, na kterou jsme neskutečně pyšní. Znojemská vína odrůdy Ryzlinku rýnského mají velký potenciál ke zrání na lahvi – tato vína se v čase vyvíjejí k dokonalosti, a tak se jedná opravdu o vína světové kvality. Královské ryzlinky uvedeme na trhu 28. září,“ dodává Koudela. Hrdlo jejich lahve bude zdobit speciální páska ve žluto-červeném provedení, stejné barvy je na těchto vínech i znak VOC Znojmo.

OBECNÉ INFORMACE K ZATŘIĎOVÁNÍ VÍN
Pro vína, která mají dostat označení VOC, platí striktní pravidla. Ještě přísnější, než jaká definuje zákon.  Označení VOC však cílí v první řadě na spotřebitele, který má díky tomuto označení jistotu, že si kupuje opravdu kvalitní víno, které je typické pro danou oblast. Pro Znojemsko jsou to vína odrůd Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené, případně jejich cuvée. Aby ve vínech ještě více vynikl terroir a vína tak byla ještě charakterističtější pro Znojemsko, musela mít zatřiďovaná vína zbytkový cukr maximálně 15 gramů na litr. Právě nižší obsah cukru dává vínu ještě typičtější charakterové vlastnosti. Zatřiďování vín do apelačního systému VOC Znojmo probíhá vždy 2x ročně – v dubnu a srpnu.

KRÁLOVSKÁ ŘADA VOC ZNOJMO
S myšlenkou speciální řady vín originální certifikace přišel spolek VOC Znojmo jako první mezi spolky VOC. Vína Královské řady, která jsou pouze z odrůdy Ryzlinku rýnského, procházejí dvěma komisemi pro rozhodnutí. Finální rozhodnutí vydává komise na zasedání po 33 měsících od data ověření hroznů. Pokud vína projdou, obdrží speciální pásku s logem Královská řada VOC Znojmo. Páska je v odlišné barvě než pásky pro vína VOC Znojmo, a to v žluto-červeném provedení, stejně jako speciální znak VOC Znojmo. Lahve mohou být uzavřeny pouze kvalitním korkovým uzávěrem. Vína Královské řady, symbolicky věnovaná královskému městu Znojmu, budou uvedena na trh vždy 28. září příslušného roku (28. září slaví svátek Václav, patron vinařů). První vína Královské řady byla na trh uvedena v roce 2016 a šlo o Ryzlink rýnský 2013 od Znovínu Znojmo a Ryzlink rýnský 2013 od Vinařství Waldberg Vrbovec. Vloni se mezi královské ryzlinky zařadil Ryzlink rýnský 2014 od Vino Hort. Vína jsou z důvodu jejich výjimečnosti k dostání jen u samotných vinařů. O zatřiďování do Královské řady více níže.

ZATŘÍDĚNÁ VÍNA SRPEN 2018

Sauvignon 2017
Ing. Josef Dobrovolný - Vinný sklep
Vinice - Hnanice

Ryzlink rýnský 2017
VINARSTVÍ WALDBERG VRBOVEC
VINO HORT
Vinařství LAHOFER – 2x
Ing. Josef Dobrovolný - Vinný sklep
Vinarství Piálek & Jäger
Vinice - Hnanice
Vinarství HANZEL

Veltlínské zelené 2017
Vinice - Hnanice
Vinarství HANZEL
Ing. Josef Dobrovolný - Vinný sklep

Cuvée 2017
Vinice – Hnanice

ZATŘIĎOVÁNÍ V ČÍSLECH:
2009 (duben + srpen)
Přihlášeno 24 vín, vyhovovalo 18 (13 Sg., 2 RR, 2 VZ, 1 cuvée Sg./RR)
2010 (duben + srpen)
Přihlášeno 45 vín, vyhovovalo 27 (6 Sg., 12 RR, 8 VZ, 1 cuvée RR/VZ)
2011 (duben + srpen)
Přihlášeno 36 vín, vyhovovalo 29 (11 Sg., 11 RR, 7 VZ)
2012 (duben + srpen)
Přihlášeno 44 vín, vyhovovalo 34 (16 Sg., 11 RR, 6 VZ, 1 cuvée VZ/RR)
2013 (duben + srpen)
Přihlášeno 51 vín, 38 vyhovovalo (12 Sg., 17 RR, 9 VZ)
2014 (duben + srpen)
Přihlášeno 60 vín, 47 vyhovovalo (18 Sg., 15 RR – z toho 2 KŘ), 11 VZ, 1 cuvée RRxVZ, 2 Ryzlinky rýnské jako Královská řada VOC Znojmo)
2015 (duben + srpen)
Přihlášeno 63 vín, vyhovovalo 46 (15 Sg., 16 RR – z toho 2 KŘ, 12 VZ, 1 cuvée)
2016 (duben + srpen)
Přihlášeno 72 vín, vyhovovalo 61 (22 Sg., 18 RR, 18 VZ, 3 cuvée)
2017 (březen, duben + srpen)
Přihlášeno 58 vín, vyhovovalo 52 (19 Sg, 17 RR, 14 VZ, 2 cuvée)
2018 (březen, duben + srpen)
Přihlášeno 61 vín, vyhovovalo 58 (17 19, 18 RR, 18 VZ, 3 cuvée)

11 PODMÍNEK PRO ZAŘAZENÍ VÍN DO VOC ZNOJMO
vinař musí být členem VOC Znojmo, z. s.
povoleny jsou pouze odrůdy Sauvignon, Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené a jejich cuveé
hrozny musí pocházet z registrovaných vinic
hrozny musí mít nejméně 19° NM
výnos nesmí překročit 2,5 kg na keř
školení vína nesmí probíhat metodou „barikování“
vína nesmí být vyrobena metodou dlouhodobého zrání na kvasničných kalech
jablečno-mléčná fermentace je povolena
zbytkový cukr ve víně je povolen do 15 g/l
obsah alkoholu ve víně je omezen na maximálně 13,9 % objemových
vína musí výrazně vykazovat typické senzorické vlastnosti znojemské vinařské podoblasti

VYHODNOCENÍ VÝSLEDKŮ HODNOCENÍ
Aby vínu bylo komisí, tedy degustátory, uděleno povolení označení VOC Znojmo, musí při určitém počtu členů komise být minimální počet „V“ (vyhovuje) dle níže uvedených hodnot v tabulce. Proti tomuto rozhodnutí není odvolání.

Počet degustátorů

Počet hlasů

VYHOVUJE

Počet hlasů

NEVYHOVUJE

8

5

3

9

6

3

10

6

4

11

7

4

13

8

5

14

9

5

15

9

6

16

10

6

17

11

6

18

11

7

19

12

7

20

13

7

21

13

8

Pondělní zatřiďování hodnotilo 13 degustátorů. Aby víno získalo označení VOC Znojmo, muselo 8 z nich označit dané víno za vyhovující.

V PŘÍPADĚ KRÁLOVSKÉ ŘADY PROBÍHÁ HODNOCENÍ NÁSLEDOVNĚ:
Víno musí být před hodnocením dekantováno do karafy a následně předkládáno degustátorům. Poslední zatřiďování a hodnocení Královské řady VOC Znojmo probíhá u „kulatého stolu“ a je neveřejné. Počet degustátorů je 6 (z vinařství vždy jeden degustátor maximálně a degustátora si nominuje jednotlivé vinařství pro dané zatřídění a hodnocení). Předsedou komise je předseda spolku mimo uvedený počet degustátorů. Rozhodnutí komise pro zatřídění a hodnocení v případě Královské řady musí být jednoznačné. Připouští se pouze jeden hlas proti, aby víno získalo označení Královská řada VOC Znojmo. V případě, že víno nebude vyhovovat, bude mu odebráno označení Královská řada VOC Znojmo i označení VOC Znojmo.  

Rozhodnutí o přiznání VOC Znojmo obdrží Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) a Ministerstvo zemědělství ČR. Dále budou výsledky zveřejněny na www.vocznojmo.cz

VOC Znojmo, založené v roce 2009, je prvním apelačním systémem v České republice a představuje tak revoluční krok, který klade velký důraz na terroir, tedy označování vín podle místa původu. Vína VOC Znojmo sjednocuje mimořádná aromatičnost vín, způsobená střídáním studených nocí a teplých dnů v době zrání hroznů, což má velký vliv právě na tvorbu aromatických látek. Právě díky těmto podmínkám jsou vína z okolí Znojma velmi výrazná a dobře rozpoznatelná.

Značka VOC garantuje chuťově plná a aromatická vína z ověřených oblastí Znojemska. Zkratka VOC znamená „vína originální certifikace“. Do systému VOC Znojmo jsou zařazeny tři pro Znojemsko nejtypičtější odrůdy: Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené. Do spolku VOC Znojmo patří v současné době devatenáct vinařství.

DOBRÁ VINICE vinařství s.r.o. www.dobravinice.cz
Ing. Josef Dobrovolný – Vinný sklep www.vinarstvi-dobrovolny.cz
Vinařství Piálek & Jäger s.r.o. www.pialek.cz
Vinařství Trávníček a Kořínek, spol. s.r.o. www.vinarstvitak.cz
VÍNO VANĚK s.r.o. tel.: 603 324 194, 604 566 175
Vinařství LAHOFER, a.s. www.lahofer.cz
Vinařství Líbal, s.r.o. www.vinolibal.cz
Vinařství rodiny Špalkovy, s.r.o. www.saler.cz
VINAŘSTVÍ WALDBERG VRBOVEC s.r.o. www.waldberg.cz
Vinné sklepy Lechovice, spol. s r.o. www.vslechovice.cz
VINO HORT, s.r.o. www.vinohort.cz
Zemědělské družstvo Hodonice www.zdhodonice.cz
ZNOVÍN ZNOJMO, a.s. www.znovin.cz
Vinařství Sádek, s.r.o. www.vinarstvi-sadek.cz
VINICE – HNANICE, s.r.o. www.vinice-hnanice.cz
Vinařství HANZEL www.vinarstvihanzel.cz
Arte Vini spol. s.r.o. www.artevini.cz
Josef Kořínek www.josef-korinek.cz
AMPELOS, ŠLECHTITELSKÁ STANICE VINAŘSKÁ ZNOJMO, s.r.o. www.ampelos.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ředitelství silnic a dálnic: Dopravním problémem Chomutova je okružní křižovatka u Globusu

7:34 Ředitelství silnic a dálnic: Dopravním problémem Chomutova je okružní křižovatka u Globusu

Ředitelství silnic a dálnic ČR jednalo s primátorem Chomutova o úpravě křižovatky a o dalších stavbá…