VŠCHT: Centrum CirkTech hostilo vrcholné politiky a zástupce průmyslu

02.09.2021 17:05

Nové výzkumné centrum CirkTech VŠCHT Praha pořádalo 25. srpna pracovní zasedání k budoucnosti zpracování cínoveckého lithia a strategického projektu Gigafactory.

VŠCHT: Centrum CirkTech hostilo vrcholné politiky a zástupce průmyslu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vysoká škola chemicko-technologická

Pozvání naší vysoké školy přijali předseda vlády Andrej Babiš, ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček, hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller, generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, předseda TAČR Petr Konvalinka, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza a další špičky politické reprezentace, tuzemského průmyslu i univerzitního světa.

Anketa

Kdo byl vítězem středeční debaty na CNN Prima News?

81%
3%
hlasovalo: 7940 lidí

Za VŠCHT se jednání kromě rektora Pavla Matějky a prorektora Milana Pospíšila zúčastnili rovněž děkan FCHT Karel Bouzek nebo zástupci správní rady -  její předseda Jan Duspěva a člen Bohdan Wojnar.

Prvním úkolem centra, jež sídlí v areálu společnosti Lafarge Cement v Čížkovicích, je poloprovozní ověření vlastní patentované bezodpadové technologie InCeMet na získávání lithného koncentrátu. „Předpokládáme, že výsledky ověření naší technologie budeme mít v horizontu několika měsíců,“ uvedl na tiskové konferenci po skončení jednání rektor VŠCHT Pavel Matějka. Podstata technologie, jejímž autorem je doktor Hong Vu z VŠCHT Praha, spočívá v synergické integraci metalurgického postupu s cementářskou výrobou pro ekonomicky efektivní získávání lithia (a dalších hodnotných složek lithných slíd) společně s ceněnými nízkoalkalickými slínky nebo nedostatkovou granulovanou struskou, které jsou důležitými surovinami cementářských výrob.

Zda ČEZ nakonec metodu využije pro komerční získání lithia z cínoveckých rud, určí vedení energetické společnosti do dvou let. Kromě technologie InCeMet totiž zůstává ve hře modifikovaná sádrovcová technologie, které se také říká tradiční nebo loužicí. "O metodě, kterou použijeme na zpracování, bychom rádi rozhodli v roce 2023 tak, abychom byli schopni najet s výrobou v roce 2025, aby se nám tento harmonogram potkal s harmonogramem využití lithia při výrobě baterií, především baterií do elektromobilů," sdělil novinářům Daniel Beneš.

Dle informací ministerstva průmyslu a obchodu není ambicí České republiky vytěženou lithnou rudu prodávat na světových trzích, ale vytvořit celý produkční řetězec, jehož vrcholem by byla tzv. Gigafactory, neboli továrna na bateriové články pro elektrická vozidla. Stát zastoupený MPO proto před časem podepsal se společností ČEZ memorandum týkající se výstavby Gigafactory. „VŠCHT Praha je připravená stát se koordinující institucí pro výzkumnou platformu spojenou s výrobou a recyklací moderních lithiových a dalších baterií/akumulátorů,“ oznámil jeden z výstupů jednání se zástupci vlády a průmyslu rektor Matějka. „V širším kontextu se chceme věnovat oblasti ekologické konverze a skladování elektrické energie se zvláštním zaměřením na automobilový průmysl – počítáme s účastí dalších veřejných vysokých škol i ústavů AV ČR ve spolupráci s relevantními průmyslovými partnery,“ dodal.

VŠCHT Praha jako technická vysoká škola dlouhodobě vzdělává vysoce kvalifikované odborníky pro průmyslovou sféru, kteří jsou schopni zásadním způsobem inovovat průmyslové provozy. „Jsme připravení vychovávat experty i pro oblast cirkulárních technologií včetně moderních zdrojů energie, jejího ukládání a maximálně efektivního využití. Stejně tak budeme podporovat celoživotní vzdělávání odborníků v průmyslových firmách, abychom posílili jejich inovační potenciál a konkurenceschopnost na mezinárodních trzích,“ doplnil rektor Matějka.

Aktuálně připravované projekty centra CirkTech

Procesy spojené se získávání lithia (Li2CO3) a jeho následným zpracováním (2021 – 2022)
Recyklace Li baterií
Získávání neželezných kovů z druhotných surovin (odpadů)
Využití elektrárenských popílků jako zdrojů kovů a suroviny pro vysokopecní strusku
Zpracování severočeských jílů – zdroje kovů a vysokopecní strusky
Likvidace/přepracování odpadů a studium vlivu těchto procesů na výsledný cementářský slínek i životní prostředí
Procesní inženýrství – vytváření bilančních modelů a jejich zpětná verifikace v praxi pro nejrůznější materiály a provozní podmínky

Další výzkumná témata

Procesy spalování různých paliv
Recyklace - zpracování solárních panelů
Emise - sledování emisí a jejich snižování
Výzkum odpařování těkavých škodlivin a těžkých kovů v rotační peci
Možnost odstraňování těkavých škodlivin ze suroviny vysokoteplotním výpalem
Experimentální výpaly různých druhů slínku

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČEZ znovu vyzývá zákazníky, kteří stále zůstávají v režimu DPI, k přechodu na standardní smlouvu

16:12 ČEZ znovu vyzývá zákazníky, kteří stále zůstávají v režimu DPI, k přechodu na standardní smlouvu

Téměř dva měsíce poté, co se 900 000 odběratelů náhle ocitlo bez dodavatele energií, již 85 % zákazn…