VZP: Pozvánky na onkologickou prevenci zabraly nejvíce v Praze a ve středních a jižních Čechách

03.02.2015 9:45

Projekt adresných pozvánek na preventivní onkologická vyšetření a s ním související kampaň, měly v uplynulém roce z pohledu VZP největší přínos v Praze, Středočeském a Jihočeském kraji. Celkem loni Všeobecná zdravotní pojišťovna pozvala dopisem na prohlídku 1,2 milionu svých klientů a klientek. Právě ve dvou výše uvedených regionech pak zaznamenala v meziročním srovnání u svých pojištěnců největší nárůst docházky.

VZP: Pozvánky na onkologickou prevenci zabraly nejvíce v Praze a ve středních a jižních Čechách
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova ústředí VZP v bývalém hotelu Flora

Účast na preventivních prohlídkách má zásadní význam pro úspěšnost léčby rakoviny. Včasné zjištění nádorového onemocnění totiž v naprosté většině případů zcela zásadně zvyšuje šanci pacienta na uzdravení.

V Praze a ve středních Čechách zaznamenala VZP největší nárůst v docházce na preventivní vyšetření, které může včas odhalit počínající nádorové onemocnění tlustého střeva a konečníku. I když absolutní údaje jsou zatím dostupné jen za prvních jedenáct měsíců loňského roku, trend je jednoznačný – v roce, kdy pojišťovna posílala klientům pozvánky na prohlídky a v médiích běžela doprovodná kampaň, přišlo v hlavním městě a okolí na vyšetření shodně téměř o 38 % lidí více než v roce předchozím. Na třetím místě skončil Liberecký kraj s nárůstem o více než 32 %. Nad celorepublikový průměr se pak dostaly ještě jižní Čechy (+28,3 %), Vysočina (+27,6 %) a těsně i Královéhradecký kraj (+26,9 %) a Pardubický kraj (+26,7 %).

V Jihočeském kraji pak VZP zaznamenala největší nárůst, co se týče meziročního srovnání docházky žen na mamografické vyšetření (+15,7 %). S jeho pomocí lékaři mohou vyloučit, že se ženě netvoří nádor v prsu. Druhý skončil Zlínský kraj (+14,6 %) a třetí byl Pardubický kraj (+11,8 %). Nad republikový průměr dosáhl také Ústecký kraj (+8,2 %), Královéhradecký kraj (+7,9 %), Středočeský kraj (+7,5 %) a Karlovarský kraj (+7 %). 

U screeningu rakoviny děložního hrdla se čísla za loňský rok výrazněji neliší od stejného období roku 2013. V obou letech se počet prohlídek pohybuje nad hranicí jednoho milionu.

Pozvánky VZP posílala těm klientům, kteří mají na preventivní onkologické prohlídky ze zákona nárok, ale už několik let se jich nezúčastnili.

Cílovou skupinou v rámci projektu adresného zvaní jsou

  • u rakoviny tlustého střeva a konečníku muži i ženy ve věku od 50 do 70 let
  • u screeningu rakoviny prsu ženy ve věku od 45 do 70 let
  • u rakoviny děložního hrdla ženy ve věku od 25 do 70 let

Hranice 70 let je stanovena jen pro účely tohoto projektu – i nadále ale probíhají screeningová vyšetření bez omezení horní věkovou hranicí! Totéž se týká dolní věkové hranice u screeningu rakoviny děložního hrdla.

Poté, co loni VZP obeslala 1,2 milionu klientů, letos pokračuje druhým kolem pozvánek. Tu dostanou ti, kdo na loňskou nereagovali. Už v lednu VZP rozeslala takových dopisů 177 tisíc.

Zároveň se letos VZP zaměřila na boj proti rakovině také v rámci příspěvků, které poskytuje svým klientům na prevenci. Podrobnosti najdete zde.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká pošta: Pošťáci na přepážkách testují inovované stejnokroje

22:03 Česká pošta: Pošťáci na přepážkách testují inovované stejnokroje

Počínaje prvním březnovým pondělím začala Česká pošta na vybraných poštách testovat inovované stejno…