VZP: Srpnové zálohy se ještě týká „koronavirové“ legislativní opatření

3. 8. 2020 11:08

Otázka týdne

VZP: Srpnové zálohy se ještě týká „koronavirové“ legislativní opatření
Foto: VZP
Popisek: Všeobecná zdravotní pojišťovna
reklama

Jak je to se zálohami na pojistné po podání přehledu OSVČ, když se letos podává až 3. srpna? Do kdy jsou odpuštěné a kdy přesně musím začít znovu platit?

ODPOVĚĎ:

Zálohy v nové výši, které si vypočítáte v přehledu příjmů a výdajů OSVČ za rok 2019, poprvé musíte zaplatit za kalendářní měsíc, ve kterém byl nebo měl být podán přehled. To znamená za srpen, pokud podáte přehled v posledním možném termínu, tj. až v pondělí 3. srpna 2020. Srpnové zálohy se ale ještě týká „koronavirové“ legislativní opatření, kterým byly odpuštěny platby záloh OSVČ za měsíce březen až srpen 2020.

OSVČ musí začít opět odvádět příslušné částky záloh od platby za měsíc září 2020, která je splatná od 1. září do 8. října. Pokud už proběhla platba zálohy za měsíc březen 2020, považuje se tato platba za zálohu za měsíc září 2020, takže by to znamenalo obnovit platby až od zálohy na říjen (splatnost má do 8. listopadu).

Zálohy za březen až srpen 2020 jsou odpuštěny až do výše minimální zálohy (tj. do 2 352 Kč měsíčně). Pokud máte hradit zálohu nižší, než je 2 352 Kč, pak je měsíční záloha odpuštěna přesně ve výši vaší zálohy. Pokud hradíte minimální zálohu, tedy 2 352 Kč, je odpuštěna v plné výši. Pokud máte povinnost hradit zálohu vyšší, než je minimální výše, pak jste povinen hradit rozdíl mezi výší své předepsané zálohy a minimální výší záloh. Tento rozdíl můžete uhradit buď během roku 2020, nebo až po podání přehledu za rok 2020 v roce 2021.

Další informace pro OSVČ najdete na www.vzp.cz/platci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MHMP: Praha informovala obyvatele o linkách pomoci

7:34 MHMP: Praha informovala obyvatele o linkách pomoci

Linky slouží například pro psychickou pomoc nebo rady ke koronaviru.