VZP: Vyčerpání z horkého počasí přivede každoročně k lékaři tisíce lidí, náklady na jejich léčbu přesáhly 1,8 milionu korun

20.06.2019 9:53

V posledních letech přicházejí v letních měsících do České republiky tropická vedra, která způsobují lidem řadu zdravotních komplikací. Tisíce lidí přivádí do ordinací lékařů úpal, úžeh, vyčerpání z horka a další podobné diagnózy. V péči zdravotníků skončilo v loňském roce 1342 klientů VZP. Náklady na jejich léčbu přesáhly 1,8 milionu korun. Další nemalé výdaje si vyžádá horké počasí například v podobě obtíží způsobených vysokým krevním tlakem či nemocemi srdce.

VZP: Vyčerpání z horkého počasí přivede každoročně k lékaři tisíce lidí, náklady na jejich léčbu přesáhly 1,8 milionu korun
Foto: Pojišťovna VZP
Popisek: Pojišťovna VZP, logo

Výše zmiňovaná čísla se týkají skupiny diagnóz nazvané „Účinky horka a světla“, do které patří úpal, úžeh, mdloby z horka, vyčerpání z horka způsobené ztrátou minerálů, vyčerpání z horka způsobené nedostatkem tekutin, otoky z horka a některé další problémy.

Počty klientů VZP léčených na „Účinky horka a světla“ a náklady na péči o ně:

Lidí, kteří mají kvůli vedru potíže, je však mnohem více. V loňském roce evidovala VZP přes 1,1 milionů klientů s vysokým krevním tlakem, kterým vedra mohou způsobit vážné komplikace. Léčba těchto klientů stála přes 2,8 miliardy korun. Ovšem nelze přesně říct, kolik lidí ročně pocítí obtíže vyvolané vysokými teplotami a zda příčinou zdravotních potíží byla právě enormní horka.

Velmi vážným onemocněním, které může být způsobeno nadměrným sluněním, je pak zhoubný melanom. Jedná se o nejnebezpečnější a často smrtelný typ rakoviny kůže. V loňském roce byl diagnostikován u 16 022 klientů VZP a jejich léčba stála téměř 312 milionů korun. VZP již několik let přispívá svým klientům částkou až 500 korun na preventivní vyšetření kožních znamének dermatoskopem v ordinaci lékaře.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚSTR spustil interaktivní mapu obětí invaze v roce 1968

12:54 ÚSTR spustil interaktivní mapu obětí invaze v roce 1968

Interaktivní mapu Oběti okupace 1968 spustil Ústav pro studium totalitních režimů. Mapa přehledně zo…