VZP rozdělila loni celiakům skoro 14 milionů. Rekordní příspěvky pokračují

24.05.2014 19:05

Bezmála 14 milionů korun vyplatila loni VZP svým klientům trpícím celiakií jako příspěvky na bezlepkovou dietu. Pojištěnci, kterým ještě nebylo 18 let nebo nedosáhli 26 let a mají statut studenta, mohou takto získat ročně až 6 tisíc korun.

VZP rozdělila loni celiakům skoro 14 milionů. Rekordní příspěvky pokračují
Foto: Hans Štembera
Popisek: Všeobecná zdravotní pojišťovna

To je suverénně nejvíce ve srovnání s ostatními pojišťovnami. Žádný předpis přitom VZP neukládá příspěvky vyplácet. Pojišťovna to dělá proto, že se snaží nadstandardně pomáhat lidem, kteří se musí s touto diagnózou potýkat. Také proto v minulých dnech VZP rozhodla, že příspěvky budou vypláceny i letos.

VZP svým mladým klientům s celiakií poskytuje příspěvek na bezlepkové potraviny už od roku 2008. Původně byl ovšem výrazně nižší, než je současných až šest tisíc ročně. Ještě například v roce 2010 to bylo jen 1 800 korun, na nynější úroveň se částka dostala až loni.

Aby mohli klienti VZP i letos čerpat příspěvek na bezlepkovou dietu, musí předložit doklad o diagnóze celiakie. Tu je možno jednoznačně stanovit pouze na základě provedené endoskopie a vyhodnocení bioptického vzorku sliznice střeva nebo při prokázané desetkrát vyšší hladině protilátek IgA proti lepku, než je norma.

Odborníci odhadují, že v České republice se s celiakií potýká až 100 tisíc lidí, ovšem jen zhruba u každého pátého z nich byla nemoc diagnostikována. Jde o dědičné onemocnění způsobené trvalou nesnášenlivostí lepku, což je směs bílkovin z pšenice, žita a ječmene. Požití lepku se u postižených projevuje poruchou střevního vstřebávání a dalšími potížemi v důsledku zánětlivého poškození střeva. Proto musí dodržovat bezlepkovou dietu, což je ovšem finančně náročné.

Nejvíce peněz vyplatila loni VZP na příspěvcích svým klientům s celiakií v Jihomoravském kraji. Následovala Praha a Ústecký kraj. Naopak nejméně peněz vyčerpali celiaci v Karlovarském kraji. Přesný přehled za rok 2013 po regionech ukazuje tabulka na následující stránce.

 Vyplácení příspěvku bude letos rozděleno do dvou etap – za první a druhé pololetí. Více o programu VZP Bezlepková dieta najdete zde, kde jsou uvedeny i přesné podmínky a způsob čerpání příspěvků.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: VZP

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MSp: Ve Vídni se uskutečnila konference o potřebnosti hromadných řízení ve spotřebitelských sporech

11:15 MSp: Ve Vídni se uskutečnila konference o potřebnosti hromadných řízení ve spotřebitelských sporech

Ministerstvo spravedlnosti pokračuje v přípravách návrhu zákona o hromadných žalobách a zástupkyně l…