Ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně aplikují nový způsob podání léčebného konopí

20.04.2016 8:35

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA) byla loni v květnu prvním státním zdravotnickým zařízením, které začalo předepisovat léčebné konopí. Nemocniční lékárna FNUSA v minulém týdnu jako první odebrala od dodavatele a vydala dvěma pacientům české konopí.

Ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně aplikují nový způsob podání léčebného konopí
Foto: FNUSA
Popisek: FNUSA

Nyní přichází lékař Centra bolesti svatoanenské nemocnice MUDr. Radovan Hřib s novým způsobem aplikace lékařského konopí. Do této chvíli pacienti měli dvě možnosti užívání, a to inhalace prostřednictvím vaporizéru, Martin Pavlík přístroje, který si museli zakoupit. Druhou variantou je konzumace ústy, kdy se pacientům doporučovalo konopí v čokoládě. Prvním způsobem, tedy inhalací se kanabinoidy (hlavní terapeuticky aktivní látky v konopí) i terpeny (látky, propůjčující charakteristickou vůni a chuť) dostávají do plic, kde jsou rychle absorbovány a putují do celého těla. První účinky se dostavují do několika minut a postupně odezní během tří až čtyř hodin. Při orálním způsobu podání konopí se první účinky dostavují v horizontu 30 až 60 minut, vrcholí většinou po dvou až třech hodinách a odeznívají zhruba do čtyř až osmi hodin.

Radovan Hřib dle dostupných informací doporučuje konopí před podáním zahřát na definovanou teplotu, čímž dekarboxylují kyselé formy účinných látek a výrazně posilují analgetické účinky. Proto se historicky a doteď rekreačně konopí nejčastěji kouří. Nyní odborníci přichází s novým a jednoduchým způsobem aplikace léčebného konopí, a to podáním tepelně upraveného konopí v podobě tobolek. „Jelikož pro všechny pacienty není vaporizér dostupný a příprava konopí formou čokolády je pro pacienta náročnější, napadlo mě a naše lékárnice připravit konopí ve formě tobolek. V této chvílí konopí ve formě zmíněných tobolek užívají dva pacienti našeho centra, kteří oproti původnímu užívání formou čokolády neshledali v účincích konopí rozdíly,“ dodává Hřib.

Pomalý nástup účinků v kombinaci s dlouhotrvajícím efektem jsou dva důvody, proč je ústní užití nejvhodnější pro chronické obtíže, které vyžadují trvalý přísun kanabinoidů v průběhu celého dne. V současné době je v Centru bolesti svatoanenské nemocnice léčeno konopím celkem šest pacientů, dalších deset jich nyní na tuto léčbu čeká.

„Jako lékař jsem rád, za každou novou metodu či lék, který dokáže pomoci pacientům s jejich problémy. FNUSA byla prvním státním zařízením, které před rokem zařadilo léčebné konopí do svého spektra poskytovaných služeb. Je nutné podotknout, že díky tendru Ministerstva zdravotnictví, od tohoto týdne vydáváme pacientům české konopí, které je výrazně levnější než dosud dodávané, tudíž je léčba dostupná pro větší počet potřebných a indikovaných pacientů,“ řekl ředitel Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně Martin Pavlík.

Léčebné konopí nemoci nevyléčí, ale dokáže mírnit symptomy anebo zbrzdit či dokonce zastavit jejich rozvoj. Konopí je tedy předepisováno ve většině případů až ve chvíli, kdy standardní léčba nezabírá a registrované léky nemají očekávaný účinek nebo vyvolávají u pacienta řadu nežádoucích účinků. Mezi nejčastější indikace patří například chronická bolest, především neuropatická a onkologická, roztroušená skleróza, nechutenství, onkologická onemocnění. Stejně jako jiný lék, ani konopí není naprosto neškodné. Ve skutečnosti jsou u jistých zdravotních obtíží rizika zvýšená – hrozí například psychóza, srdeční či jaterní poruchy atd.

FNUSA se aktivně podílí na konferenci Konopí a věda, kterou pořádá již 2. rok Mendelova univerzita v Brně. Konference je zaměřena na jednu z nejstarších kulturních rostlin světa a jejího medicinálního využití. V rámci konference přednáší domácí a zahraniční odborníci na produkci a využití medicinálního konopí. Mezi přednášejícími letošního ročníku jsou například profesorka Alexandra Šulcová a profesor Lumír Hanuš, který se v roce 1992 podílel na izolaci a určení struktury endogenního kanabinoidu anandamid.  Objev anandamidu byl zásadním průlomem pro další vývoj v oblasti endocannabinoidních neurotransmiterů a dal vědcům konečně pochopit mechanismus léčebných účinků konopí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Rakušan: Pokud to můžeme zařídit, není na co čekat

15:16 Ministr Rakušan: Pokud to můžeme zařídit, není na co čekat

Povinnost hlásit podezřelé transakce a větší pravomoci pro policii zajistit zbraně. Vláda schválila …