Vedení Akademie věd jednalo s Andrejem Babišem v Dolních Břežanech

21.08.2018 16:12

Premiér Andrej Babiš navštívil 20. srpna světově unikátní laserové pracoviště ELI Beamlines v Dolních Břežanech, které je výzkumným centrem Fyzikálního ústavu AV ČR. Provázelo ho tam kompletní vedení Akademie věd: předsedkyně Eva Zažímalová i místopředsedové Jan Řídký, Zdeněk Havlas a Pavel Baran. Premiér s nimi diskutoval o dalším provozu infrastruktury. Zajímal se především o dlouhodobou udržitelnost a přínos ELI Beamlines v rámci mezinárodní vědecké komunity.

Vedení Akademie věd jednalo s Andrejem Babišem v Dolních Břežanech
Foto: AV ČR
Popisek: Logo Akademie věd ČR
reklama

Po uvítání v atriu budovy proběhla krátká prezentace centra, kterou přednesl manažer ELI Beamlinse Roman Hvězda. „ELI je prvním ESFRI projektem, který je realizován v nových členských zemích Evropské unie,“ informoval Roman Hvězda. Ze tří stovek pracovníků ELI je 52 vědců ze zemí EU, 43 mimo EU.

Na návštěvnické galerii pak šéf oddělení experimentálních programů ELI Georg Korn představil předsedovi vlády experimentální a aplikační možnosti superlaseru. Andrej Babiš se ptal na využití nových zobrazovacích technik v humánní medicíně, ale i na nové možnosti diagnostiky poruch staveb a mostních konstrukcí. „Vesmír je daleko, ale to, co mne skutečně zajímá, je lidské zdraví, kvalita vody a potravin,“ s nadsázkou komentoval premiér aplikační možnosti unikátního laserového centra.

Příslib diplomatické podpory

Následná diskuse se zaměřila na budoucí plány centra a zejména jeho finanční udržitelnost.  Premiér přislíbil i určitou diplomatickou podporu při vytváření ERICa, což je konsorcium zemí, které se budou podílet na budoucím financování centra a využívání jeho výzkumných kapacit.

ELI Beamlines má ambice stát se nejmodernějším výzkumným centrem na světě. V současné době je vybavováno špičkovými technologiemi: v červenci slavnostně spustilo petawattový laserový systém L3-HAPLS a během září se očekává příjezd 10 petawattového nejvýkonnějšího laseru na světě. ELI Beamlines je jedním ze tří pilířů (společně s centry realizovanými v Maďarsku a Rumunsku) celoevropské výzkumné infrastruktury.

Připravil: Jan Martinek, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

KRNAP: Další sezona na krkonošských loukách

18:14 KRNAP: Další sezona na krkonošských loukách

Pastva na loukách se stala v posledních letech nedílnou součástí péče o významné botanické lokality …