Veletrh starožitností Antique se zaměří na ikony československého designu

24. 10. 2018 10:23

Od 15. do 18. listopadu bude na Novoměstské radnici v Praze probíhat již 42. veletrh starožitností Antique.

Veletrh starožitností Antique se zaměří na ikony československého designu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Praha, logo
reklama

Podzimní Antique navazuje na jarní veletrh, jehož téma znělo „Umění mladé republiky“, a znovu připomene sté výročí založení Československa, tentokrát zaměřením na proměny českého a československého designu. A opět nabízí zajímavý doprovodný program.
Motto veletrhu tentokrát zní „Století českého designu“. Že českoslovenští a čeští designéři v průběhu uplynulého století designu výrazně promlouvali do jeho dějin, to Antique připomene jak artefakty v expozicích vystavovatelů, tak v rámci doprovodného programu zaměřeného na ikonická díla a nejvýznamnější české tvůrce designu, jako byli třeba Josef Sutnar, Adolf Loos, Josef Gočár, Pavel Janák nebo Jindřich Halabala.

„Zážitkový“ design

Návštěvníci veletrhu budou mít možnost potěšit se s výsledky práce československých tvůrců nejen pohledem. Jedna místnost Novoměstské radnice se opět promění v prvorepublikový salon zařízený dobovým nábytkem, doplňky, dekoracemi a uměleckými díly, v němž budou k vidění i ukázky tehdejší módy a dobové filmové záběry. Právě v prostorách prvorepublikového salonu bude probíhat také větší část doprovodného programu – například beseda o životních osudech a peripetiích uměleckých tvůrců za první republiky či přednáška o designu „od monarchie k třetí republice“, ale také prakticky zaměřené poradenství, jak si doma udělat „ze starého nové“ a navrátit starým věcem jejich původní krásu.

Součástí doprovodného programu je již tradičně i bezplatné poradenství v oblasti oceňování starožitností, které po dobu trvání veletrhu poskytují experti Asociace starožitníků.

Čtvrt století konání veletrhů starožitností

Asociace starožitníků si také připomene 25 let, která uplynula od uspořádání historicky prvního veletrhu starožitností Antique. U příležitosti tohoto výročí vydala Asociace pamětní medaili raženou podle návrhu akademického sochaře Vladimíra Oppla, mimo jiné autora tří nových typů dvacetikorun s portréty zakladatelů Československa, které se dostanou do oběhu právě dnes. Medaile bude veřejnosti představena rovněž u příležitosti podzimního veletrhu.
  
Veletrh Antique je tradičně jediným veletrhem v Česku, na němž své exponáty představují výhradně předem registrovaní a ověření vystavovatelé z řad českých starožitníků. Asociace starožitníků ho pořádá dvakrát ročně, na jaře a na podzim. Návštěvnost veletrhu se za rok pohybuje mezi 15 až 16 tisíci lidí, předpokládaný obrat je mezi 30 a 50 mil. Kč za jeden veletrh. Návštěvníci jsou z velké části tvořeni laickou veřejností, která si díky veletrhu mapuje český trh se starožitnostmi a získává základní orientaci v jejich nabídce a cenách.

Asociace starožitníků, z.s., sdružuje obchodníky se starožitnostmi a jejími členy se mohou stát také majitelé soukromých galerií, antikvariátů a uměleckých aukčních síní, soudní znalci či restaurátoři. Asociace usiluje o odborný rozvoj soukromého i veřejného sběratelství v České republice a profesionální podnikání v oblasti obchodu se starožitnostmi. Provozuje Rudolfinskou akademii, dvouletý rekvalifikační kurz, který poskytuje komplexní vzdělání v oblasti dějin umění a užitého umění. Každý půlrok asociace pořádá prodejní veletrh Antique, na němž starožitníci představují veřejnosti nejzajímavější exponáty ze své nabídky. Asociace je členem Mezinárodní konfederace obchodníků s uměleckými díly C.I.N.O.A. Více informací ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ústecký kraj: Vodíkové srdce chemického průmyslu v ČR

22:31 Ústecký kraj: Vodíkové srdce chemického průmyslu v ČR

Chemické fórum Ústeckého kraje, které se mělo uskutečnit tradičně v březnu letošního roku, se kvůli …