Vláda to ministryni uložila na základě žádosti veřejné ochránkyně práv. Jde zejména o případy zchátralých staveb ohrožujících bezpečnost a zdraví lidí.
V České republice přibývá chátrajících objektů ohrožujících okolí. Stavební úřady mají v takových případech nařídit vlastníkům provést nutné zabezpečovací nebo udržovací práce, případně stavbu neodkladně odstranit. Jestliže to vlastník dobrovolně neprovede, má to podle zákona provést stavební úřad. Vykonat takové rozhodnutí může v řadě případů znamenat i pro rozpočet obce neúměrnou zátěž (v extrémních případech mohou být náklady vyšší, než je celý rozpočet obce). Zákon sice předpokládá, že se obec po vlastníkovi bude následně domáhat úhrady nákladů, ale v případech, kdy je vlastník nesolventní, zemřel, je neznámého pobytu, obec vynaložené prostředky z rozpočtu nikdy zpět nedostane. Výsledkem je stav, kdy obce z finančních důvodů rozhodnutí stavebních úřadů z finančních důvodů nevykonávají.
Na tento problém upozorňoval už první ombudsman Otakar Motejl v roce 2004, ale až dosud se ho nepodařilo vyřešit, naopak, případů nevykonaných rozhodnutí stavebních úřadů přibývá.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV