Veřejný ochránce práv: Novela zákona o sociálních službách je nesystémová a nekoncepční

17.05.2021 11:46

Poradní orgán ombudsmana se usnesl, že aktuálně projednávaná poslanecká novela zákona o sociálních službách (sněmovní tisk č. 1143) je v rozporu s Úmluvou o právech lidí s postižením.

Veřejný ochránce práv: Novela zákona o sociálních službách je nesystémová a nekoncepční
Foto: ochrance.cz
Popisek: Veřejný ochránce práv - logo

Poradní orgán proto vyzval zástupkyni ombudsmana Moniku Šimůnkovou, která má monitorování Úmluvy ve své působnosti, aby se v této věci neprodleně obrátila na premiéra Andreje Babiše, zmocněnkyni vlády pro lidská práva, ministryni práce a sociálních věcí a na předkladatele novely, a aby je informovala o případných negativních dopadech novely na klienty sociálních služeb. Poradní orgán považuje za nezbytné, aby bylo projednávání novely ukončeno a byla stažena z legislativního procesu.

“Na přípravě návrhu novely zákona o sociálních službách se nepodíleli lidé s postižením ani organizace hájící jejich práva. Novela, která významně zasáhne do jejich životů, s nimi nebyla předem konzultována. Postup přípravy návrhu novely zákona o sociálních službách tak odporuje základním principům Úmluvy o právech lidí s postižením, kterou se Česká republika zavázala dodržovat. Úmluva definuje závazek, podle něhož se samotní lidé s postižením a jejich organizace mají podílet na vytváření a provádění legislativy,” říká k novele zástupkyně ombudsmana. 

Poradní orgán, jehož členy a členkami jsou lidé s postižením nebo zástupci organizací hájící práva lidí s postižením, zdůraznil, že návrh novely dále odporuje čl. 19 Úmluvy. Konkrétně v oblasti případného slučování různých typů sociálních služeb (sloučení pečovatelské služby a služby osobní asistence a dále sloučení pobytových sociálních služeb do služby domov sociální péče). To může vést nejen ke snížení kvality poskytovaných služeb, nedostatku individualizace potřebné podpory, ale především k posílení institucionálního rázu poskytování sociálních služeb, namísto komunitního způsobu zajištění podpory.

Poradní orgán shledal novelu nesystémovou a nekoncepční. Upozorňuje, že není přijatelné provádět zásadní systémové změny v oblasti sociálních služeb v takto rychlém sledu, aniž by byly projednány a diskutovány přímo s lidmi s postižením a s organizacemi, které je zastupují. S ohledem na tyto skutečnosti poradní orgán ombudsmana požaduje, aby bylo neprodleně ukončeno projednávání novely zákona o sociálních službách a ta byla stažena z legislativního procesu.

Poradní orgán zdůraznil, že je si vědom potřeby revize zákona o sociálních službách. Rozhodnutí o takto zásadní změně by však mělo být přenecháno na dobu, kdy bude možné o podobách novely uspořádat širokou diskuzi všech dotčených osob a institucí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jihomoravský kraj: Deset nových přírodních památek a jejich ochranná pásma

14:29 Jihomoravský kraj: Deset nových přírodních památek a jejich ochranná pásma

Hlavním cílem procesu je u nově navržených chráněných území zavedení územní ochrany pro dané lokalit…