Veřejný ochránce práv: Pozor na konec roku, zaměstnáváte-li lidi s postižením

14.12.2019 7:33

S blížícím se koncem roku by měly zpozornět firmy zaměstnávající lidi s postižením. Pokud nestihnou zaplatit všechny povinné daně a odvody do posledního kalendářního dne, přijdou o příspěvek na zaměstnávání lidí s postižením.

Veřejný ochránce práv: Pozor na konec roku, zaměstnáváte-li lidi s postižením
Foto: ochrance.cz
Popisek: Veřejný ochránce práv - logo

Každého čtvrt roku totiž mohou žádat o příspěvek na částečnou úhradu platů, mezd a dalších nákladů spojených se zaměstnáváním lidí s postižením. Příspěvek pokryje 75 % skutečně vynaložených prostředků, na osobu jde maximálně o 12 000 Kč. O příspěvek se žádá zpětně vždy za uplynulé čtvrtletí a jednou z klíčových podmínek jeho přiznání je prokázání bezdlužnosti k poslednímu dni kalendářního čtvrtletí. Nestačí přitom, aby byly všechny platby odeslané, ale musí být nejpozději poslední kalendářní den čtvrtletí i připsány na příslušných účtech. Na konci roku je to vždy ještě komplikovanější větším počtem volných dnů okolo Vánoc a Silvestra. Ombudsmanka se vícekrát setkala s případy, kdy firmy uhradily platby včas, ty však nebyly připsány do 31. 12., ale až nejbližší pracovní den, tj. 2. 1. Z pohledu zákona tím ale firma nesplnila podmínky a o příspěvek za uplynulé čtvrtletí přišla.

Více o tématu zde.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Příjmy ÚZSVM za deset měsíců letošního roku přesáhly již 1,5 miliardy

22:54 Příjmy ÚZSVM za deset měsíců letošního roku přesáhly již 1,5 miliardy

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) dosáhl v období od ledna do konce října 202…