Veřejný ochránce práv: Visegrád hostí setkání ombudsmanů států V4

24.10.2021 16:20 | Tisková zpráva

Představitelé ombudsmanských institucí států Visegrádské čtyřky se na pozvání maďarského ombudsmana sešli ve městě, které dalo jméno tomuto uskupení středoevropských států. Na dvoudenním setkání během čtvrtka a pátku představili, jak v rámci působení ve svých zemích řeší vybrané problémy.

Veřejný ochránce práv: Visegrád hostí setkání ombudsmanů států V4
Foto: ochrance.cz
Popisek: Veřejný ochránce práv - logo

Jedním z hlavních témat byla ochrana před špatným zacházením s lidmi omezenými na svobodě. Ombudsman Stanislav Křeček popsal situaci v Česku během pandemie COVID-19. Opatření proti šíření nemoci dopadala tvrději právě na lidi omezené na svobodě, jako jsou obyvatelé domovů pro seniory nebo ústavů sociální péče. Problematické bylo především omezení kontaktu s vnějším světem.

I během pandemie COVID-19 pokračovali zaměstnanci Kanceláře veřejného ochránce práv v systematických návštěvách míst, kde mohou být lidé na svobodě omezeni ať už zákonem nebo kvůli závislosti na péči. Zástupkyně ombudsmana, které svěřil působnost v této oblasti, sdílela poznatky z návštěv zařízení nejen s personálem a zřizovateli, ale i na úrovni ministerstev. Dosáhla tak úpravy některých nařízení, mimo jiné zrušení zákazu vycházení mimo areál zařízení, který původně v Česku platil i po skončení nouzového stavu.

Stanislav Křeček ombudsmanům Maďarska a Polska a slovenské ombudsmance dnes přiblížil také působení veřejného ochránce práv v takzvané oblasti ochrany zájmů a práv budoucích generací. Česká republika nemá zřízenou národní lidskoprávní instituci dle Pařížských principů OSN. V některých státech tuto funkci zastávají právě ombudsmanské instituce. U nás se činnost ombudsmana v této oblasti zužuje především na ochranu před jednáním úřadů. V kontextu zájmů budoucích generací pak jde zejména o otázky spojené s ochranou životního prostředí.

Český ombudsman mezi případy z posledních let zmínil například šetření výjimky udělené elektrárně Chvaletice pro emise rtuti a oxidu dusíku nebo kauzu možného ovlivnění zdrojů podzemní vody těžbou štěrkopísku v sousedství prameniště Bzenec na jižní Moravě. Přiblížil také šetření postupu úřadů při řešení loňské ekologické havárie na řece Bečvě, aktivity spojené ochranou památkové rezervace v Olomouci v souvislosti s plánovanou stavbou tzv. Šantovka Tower a v neposlední řadě také problematiku nového stavebního zákona, který vstoupil v platnost i přes rozsáhlé připomínky odborné veřejnosti i veřejného ochránce práv.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VLS: Vánoční stromky z Ralska dostaly děti z dětských domovů na Liberecku i senioři

22:45 VLS: Vánoční stromky z Ralska dostaly děti z dětských domovů na Liberecku i senioři

Lesníci VLS z Mimoně, kteří spravují přírodní oblast Ralska, včera rozvezli vánoční borovičky z lesů…