Veřejný ochránce práv: Vyřadit z evidence úřadu práce ze zdravotních důvodů lze již jen na základě lékařského posudku, pouhá lékařská zpráva nestačí

04.02.2021 17:05

Úřad práce vyřadil muže z evidence uchazečů o zaměstnání. Vyhodnotil, že muž není ze zdravotních důvodů schopen spolupráce při zprostředkování zaměstnání.

Veřejný ochránce práv: Vyřadit z evidence úřadu práce ze zdravotních důvodů lze již jen na základě lékařského posudku, pouhá lékařská zpráva nestačí
Foto: ochrance.cz
Popisek: Veřejný ochránce práv - logo
reklama

Stěžovatel kvůli tomuto rozhodnutí přišel následně o příspěvek na živobytí a příspěvek na bydlení a ocitl se prakticky bez prostředků. Úřad práce přitom své rozhodnutí opřel o jedinou větu v lékařské zprávě. Na základě podnětu tohoto stěžovatele se nám podařilo změnit praxi úřadů práce a k podobným případům by již nemělo docházet.

Anketa

Má Ústavní soud vaši důvěru?

7%
93%
hlasovalo: 30165 lidí

“Zákon sice umožňuje ukončit evidenci na úřadu práce z důvodu neschopnosti poskytovat součinnost při zprostředkování zaměstnání, takové rozhodnutí však musí být podepřeno lékařským posudkem, který takový krok odůvodní. V uvedeném případě se rozhodnutí úřadu práce opíralo pouze o lékařskou zprávu praktického lékaře. V té lékař napsal pouze to, že muž není schopen dlouhodobě žádné práce. Na dotaz úřadu práce, zda je muž schopen součinnosti při hledání zaměstnání, lékař dopsal, že toho schopen není. Na základě této odpovědi pak úřad práce muže vyřadil z evidence uchazečů o zaměstnání. Takový postup však nelze považovat za zákonný,” vysvětluje zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková. 

“Muž však zároveň nebyl kvůli zdravotním obtížím ani uznán invalidním a vyřazením z evidence ztratil nárok na finanční podporu ze strany státu, která by mu zajistila alespoň částečně důstojnou existenci. Jak jsem dále v šetření zjistila, jednalo se o obvyklou praxi na úřadech práce. Na základě našeho šetření byla ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí změněna příslušná metodika a v budoucnu již nebude možné, aby byli uchazeči vyřazováni bez patřičného lékařského posudku, který má všechny náležitosti stanovené zákonem. Jsem velmi ráda, že se tuto praxi podařilo změnit, a věřím, že mnoha lidem ulehčí život,” uzavírá zástupkyně ombudsmana.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Národní divadlo: Evropský projekt Renesance

19:44 Národní divadlo: Evropský projekt Renesance

Činohra se pod hlavičkou evropské sítě divadel financovaných z veřejných zdrojů European Theatre Con…