Vězeňská služba: „Akt omluvy“ – Evropský den obětí

22.02.2024 16:03 | Tisková zpráva

Dne 19. 2. 2024 byla v objektu tzv. „Otevřené věznice“ Jiřice realizována historicky první akce s názvem AKT OMLUVY v rámci spolupráce Vězeňské služby ČR s Mezinárodním vězeňským společenstvím, z.s.

Vězeňská služba: „Akt omluvy“ – Evropský den obětí
Foto: vscr.cz
Popisek: Vězeňská služba ČR - logo

Jednalo se o aktivitu z oblasti restorativní justice, která je spojená s Evropským dnem obětí zločinu. Zmíněnou událost si připomínáme každoročně 22. února. Jedná se nejenom o připomínku ku příležitosti podepsání Charty práv obětí ve Velké Británii v roce 1990, ale současně o zvýšení informovanosti o možnostech podpory obětí trestné činnosti a jejich blízkého okolí. Účelem akce bylo dále uvědomění si negativních, zejména psychických dopadů trestné činnosti na oběť a její další život, vyjádření lítosti obětem ze strany odsouzených, společná diskuse nad tématy „Moje oběť - co prožívá, čím prochází, co potřebuje?“. V průběhu akce všech 15 zúčastněných odsouzených projevilo schopnost empatie, kdy se snažili svým osobním sdělením na adresu obětí zločinů omluvit za své předchozí jednání. Dialog s odsouzenými vedla ředitelka Mezinárodního vězeňského společenství Gabriela Kabátová a vedoucí projektu Building Bridges Martin Kabát.

Po společné diskusi každý odsouzený symbolicky zapálil jednu svíčku jako projev úcty obětem zločinu a poté připojil i krátký vzkaz, který obsahoval většinou projev lítosti či akt omluvy. Akce se jako hosté zúčastnili rovněž generální ředitel Vězeňské služby ČR Simon Michailidis a ředitel Věznice Jiřice Zdeněk Herman.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

Co nebo koho považujete za největší hrozbu pro ČR?

Dobrý den, pokud mám správné informace, tak ANO nepodpořilo usnesení, že je pro nás největší bezpečnostní hrozbou Rusko. Zajímalo by mě proč? Jestli si to nemyslíte, co je podle vás pro nás tou největší bezpečnostní hrozbou?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Ceny elektřiny v únoru výrazně klesly

11:27 Český statistický úřad: Ceny elektřiny v únoru výrazně klesly

V únoru 2024 se vývozní ceny zvýšily meziměsíčně o 2,1 %, meziročně o 1,6 %. Dovozní ceny meziměsíčn…