Vitamín C proti chřipce neochrání, očkování ano

27.10.2015 12:29

Chřipkou každoročně onemocní statisíce Čechů a někteří z nich nemoci podlehnou. Další statisíce lidí se pak potýkají s nachlazením či záněty horních cest dýchacích. Podle dat České průmyslové zdravotní pojišťovny trvá jedna vlna viróz a chřipky zhruba 6 – 8 týdnů. Zatímco proti chřipce existuje vakcína, proti nachlazení často nepomůže ani účinná prevence.

Vitamín C proti chřipce neochrání, očkování ano
Foto: ČPZP
Popisek: Česká průmyslová zdravotní pojišťovna

K počátečním příznakům chřipky patří zimnice, vysoké teploty, bolesti svalů a kloubů. Kašel a rýma se obvykle objevují až po několika dnech. Nemocný je rovněž velmi vyčerpaný a unavený. Naopak nachlazení či viróza se projevuje bolestmi v krku, kašlem a rýmou. „V době epidemie se chřipka obtížně rozeznává od jiných viróz. Největším rozdílem je právě průběh choroby,“ říká Elenka Mazurová z České průmyslové zdravotní pojišťovny.

Očkování proti chřipce

V České republice v současnosti koluje o očkování spousta mýtů a polopravd. I díky tomu se proti chřipce nechalo očkovat jen asi 5 procent občanů. „Na bezplatné očkování mají nárok všichni naši pojištěnci ve věku nad 65 let a lidé se závažným chronickým onemocněním, jako je například cukrovka,  astma bronchiale a jiné chronické onemocnění dýchacích cest, onemocnění srdce a ledvin,“ připomíná dále Elenka Mazurová.

Přírodní doplňky

Vitamín C je dlouhou dobu považován za nejběžnější prostředek v prevenci nachlazení. I když podporuje imunitní systém, studie neprokázaly, že by vitamín C, a to dokonce ani v dávkách 1 gram denně, nezabránil vzniku onemocnění. Pokud jde o samotnou léčbu, tady jsou výsledky lepší. Podle některých studií, může vitamín C zmírnit průběh a zkrátit dobu trvání nemoci. „Neznamená to však, že bychom měli na potraviny s vysokým obsahem vitamínu C rezignovat, ale právě naopak. Zejména přírodní vitamín C je prospěšný našemu tělu a pomůže nám s rekonvalescencí,“ uzavírá Elenka Mazurová.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna je silná a stabilní instituce se sídlem v Ostravě a celorepublikovým působením. Má 1,2 milionu pojištěnců a patří mezi tři nejvýznamnější zdravotní pojišťovny v České republice.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

AOPK: Kosy a křovinořezy pomáhají zachránit vzácné mokřadní a rašelinné louky

22:37 AOPK: Kosy a křovinořezy pomáhají zachránit vzácné mokřadní a rašelinné louky

Téměř osmdesát hektarů, především mokřadních a rašelinných luk, chrání národní přírodní památka Na p…