Vítězové „ekologických Oskarů“ budou jezdit vozy ŠKODA Citigo

14.10.2012 13:24

Bohumil Lhota převzal, jako celkový vítěz ‚E.ON Energy Globe Award ČR‘ hlavní cenu, vůz ŠKODA Citigo CNG Green tec. Vítězové jednotlivých kategorií budou používat Citigo CNG Green tec jeden rok.

Vítězové „ekologických Oskarů“ budou jezdit vozy ŠKODA Citigo
Foto: skoda-auto.cz
Popisek: Škoda - logo
reklama

Doma inovativně, na cestách v budoucnu mimořádně šetrně k životnímu prostředí: Obojí platí pro Bohumila Lhotu, vítěze české ceny ‚E.ON Energy Globe Award‘. V rámci „ekologických Oskarů“ byl oceněn jeho dům šetrný k životnímu prostředí, přihlášený v kategorii Kutil. Dům je unikátní tím, že stojí uprostřed kruhového bazénu a jeho místnosti lze natáčet do jednotlivých světových stran. Navíc je možné ho schovat až dva metry pod zem. Pan Lhota bude jako vítěz národního kola českým zástupcem ve finále ‚Energy Globe Award‘ v New Yorku.

„Prostřednictvím vozu Citigo CNG uvádí ŠKODA na trh první model značky poháněný zemním plynem,“ říká Michael Oeljeklaus, člen představenstva ŠKODA odpovědný za výrobu a logistiku. „Citigo CNG stanovuje nová měřítka v oblasti ochrany životního prostředí. Pro vítěze ‚E.ON Energy Globe Award ČR’ nemohla být zvolena vhodnější hlavní cena,“ řekl Oeljeklaus při slavnostním předání cen v Praze. Předání hlavní ceny celkovému vítězi bylo součástí generálního partnerství značky ŠKODA letošního ročníku ‚E.ON Energy Globe Award ČR‘.

Citigo CNG Green tec dosahuje emisí 79 g CO2/km. Tuto nízkou hodnotu umožňuje palivo – zemní plyn – a technologie ŠKODA Green tec s prvky, jako jsou systém Start-Stop, rekuperace brzdné energie a pneumatiky se sníženým valivým odporem. Městský vůz s motorem o výkonu 50 kW (68 koní) spotřebuje pouze 2,9 kg zemního plynu na 100 km. Dojezd vozu činí 550 km (350 km na plyn, 200 km na benzin z přídavné nádrže, kterou je vůz rovněž vybaven). S motorem je spojená pětistupňová manuálně řazená převodovka. ŠKODA Citigo CNG Green tec bude na český trh uvedena pravděpodobně na konci roku 2012.

ŠKODA předala k ročnímu bezplatnému používání vozy Citigo spalující zemní plyn také vítězům šesti dílčích kategorií. Vyznamenány byly projekty šetřící energii: zcela soběstačný a na inženýrských sítích nezávislý dům, částečně zapuštěný pod zem, systém hospodaření s vodou na horské chatě na Kleti, nemocnice, pražská základní škola a exkurzní centrum kogenerační výroby. Průběh slavnostního předání cen vítězům odvysílal televizní program ČT1 o uplynulém víkendu.

Ocenění ‚Energy Globe Awards‘ platí za jedna z nejvýznamnějších v oblasti ochrany životního prostředí, v současné době jsou udělována ve více než 100 zemích světa. Cena vznikla v roce 1999 díky rakouské iniciativě. Vyznamenávány jsou projekty, jejichž existence přispívá k ochraně životního prostředí. V České republice jsou ceny udělovány od roku 2009. Hlavním iniciátorem je energetická společnost E.ON, ŠKODA je generálním partnerem. Letos se účastnilo 165 projektů v celkem sedmi kategoriích: Země, Oheň, Voda, Vzduch, Mládež, Obec a Kutil.


Celkový vítěz E.ON Energy Globe Award ČR 2012 a současně vítěz kategorie Kutil, který získá vůz ŠKODA Citigo CNG Green tec:

Název projektu: Ekologický dům do extrémních podmínek
Předkladatel: Bohumil Lhota


Vítězové jednotlivých kategorií (získávají Citigo CNG Green tec k ročnímu bezplatnému užívání):

Kategorie: Země
Název projektu: Ostrovní dům
Předkladatel: Ing. arch Pavel Fojt

Kategorie: Oheň
Název projektu: Nemocnice Nové Město na Moravě - energetické úspory se zárukou
Předkladatel: AB Facility a.s.

Kategorie: Voda
Název projektu: Projekt vodního hospodářství - Horská chata Kleť
Předkladatel: JUDr. Ladislav Faktor

Kategorie: Vzduch
Název projektu: Ekologicky vstřícné hotelnictví; společenská odpovědnost a ekologie začíná prvně u člověka
Předkladatel: Hotel ADRIA Praha

Kategorie: Mládež
Název projektu: Komplexní projekt úspor spojený se soutěží o energeticky nejúspornější ZŠ v Praze 13
Předkladatel: ENESA a.s.

Kategorie: Obec
Název projektu: Exkurzní centrum kogenerační výroby
Předkladatel: Tepelné hospodářství Trhové Sviny, spol. s r.o.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

dTest: Jaké služby platí nájemce bytu

9:15 dTest: Jaké služby platí nájemce bytu

Nájemce je povinen platit pronajímateli za služby, které v bytě či domě bezprostředně spotřebovává a…