Vláda: Premiér s ministrem obrany se ve Varšavě zúčastnili oslav výročí vstupu zemí V4 do NATO

10.03.2019 18:10

Předseda vlády Andrej Babiš a ministr obrany Lubomír Metnar se 10. března 2019 zúčastnili společně se svými protějšky ze zemí Visegrádské skupiny slavnostní připomínky 20. výročí vstupu České republiky, Polska a Maďarska do Severoatlantické aliance a 15. výročí přistoupení Slovenska.

Vláda: Premiér s ministrem obrany se ve Varšavě zúčastnili oslav výročí vstupu zemí V4 do NATO
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova Strakovy akademie

Na pozvání polského premiéra Mateusze Morawieckého se Andrej Babiš a Lubomír Metnar společně s premiéry a ministry obrany států Visegrádské čtyřky zúčastnili ve varšavské Wesołe oslav výročí vstupu visegrádských zemí do Severoatlantické aliance.

Při slavnostním ceremoniálu ve vojenském areálu 1. varšavské tankové brigády Wesoła zazněly hymny NATO a zemí Visegrádské skupiny. Český premiér ve svém projevu zmínil, že Česká republika bude i nadále silným a spolehlivým spojencem, který je připraven se aktivně podílet na zajišťování bezpečnosti svých spojenců i partnerů Severoatlantické aliance. Andrej Babiš také vyzdvihl skutečnost, že za uplynulých dvacet let působení České republiky v Severoatlantické alianci si čeští vojáci získali úctu a respekt spojenců a významně se zasloužili o šíření dobrého jména České republiky ve světě.

„Od začátku našeho vstupu jsme byli v NATO aktivní, nikdy jsme nebyli žádní černí pasažéři. Naši vojáci působí již šestnáct let v misi NATO v Afghánistánu, odvedli jsme tam obrovský kus práce a měli jsme mnoho padlých, kterých si osobně nesmírně vážím. Dnes a denně dokazujeme, že nespoléháme jen na to, že někdo bude chránit nás, ale že členství v NATO chápeme také jako naši aktivní zodpovědnost a spoluzodpovědnost za ostatní. Závazek kolektivní obrany bereme velice vážně a ani vteřinu neuvažujeme o tom, že bychom ho zpochybnili,“ uvedl premiér. Celý projev je k dispozici na našich stránkách ZDE.

V současné době působí v zahraničních operacích téměř devět stovek českých vojáků. Z toho významná část v Afghánistánu, kde Česká republika dlouhodobě patří k největším přispěvatelům do mise Resolute Support.

Následovala vojenská přehlídka a ukázka cvičení aliančních jednotek v Polsku. Český předseda vlády měl také příležitost neformálně se setkat s vojáky, kteří v Polsku plní svou misi i s premiéry V4. „Probrali jsme plno témat. Jednak jsem premiéry informoval o mé cestě do Spojených států amerických, z toho vypadla velice konkrétní záležitost. A to, že si před příští Evropskou radou pozveme komisařku Malmströmovou, aby nás informovala, jak vyjednává s USA. Chceme vědět, jaká je taktika, protože se nás to týká. Jsme dohromady jedni z největších výrobců automobilů v Evropě. Pak jsme si vyměnili informace o našich nákupech v rámci NATO. Viděli jsme taktickou ukázku vojenského cvičení. Využili jsme setkání, abychom si řekli, jak to vypadá s brexitem. Byla to taková příjemná operativní porada před Evropskou radou, která bude 21. a 22. března,“ shrnul Andrej Babiš.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VLS: V únoru se rozběhne soutěž o lese YPEF 2020

18:49 VLS: V únoru se rozběhne soutěž o lese YPEF 2020

Žáci a studenti mají poslední možnost přihlásit se do mezinárodní přírodovědné soutěže o lese, lesni…