Vláda na prvním jednání schválila mandát pro premiéra Babiše na Evropskou radu

13.12.2017 19:32

Na svém prvním zasedání dnes nová vláda schválila mandát pro premiéra Andreje Babiše na jednání Evropské rady, které se ve čtvrtek a pátek uskuteční v Bruselu. Předseda vlády na něm bude s evropskými partnery řešit otázky migrace, prohlubování obranné a bezpečnostní spolupráce a brexit. Cesta do Bruselu je první zahraniční cestou nového premiéra.

Vláda na prvním jednání schválila mandát pro premiéra Babiše na Evropskou radu
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Úřad vlády České republiky

Ve čtvrtek se lídři EU budou věnovat tématům migrace a prohlubování obranné a bezpečnostní spolupráce. Premiér Babiš evropským partnerům zdůrazní priority Česka v diskusi o předcházení dalším migračním krizím. Česká vláda v té souvislosti prosazuje, aby se EU soustředila na ochranu vnějších hranic a pomoc v zemích původu migrace.

Ještě před samotným jednáním Evropské rady se český premiér sejde se svými protějšky z Visegrádské skupiny, a to v souvislosti se společným projektem V4 na podporu ochrany hranic a prevence migrace v Libyi. Rozsahem by se mělo jednat o jeden z největších českých projektů v boji proti nelegální migraci, který by měl zásadně snížit příliv lidí do Evropy.

Druhým velkým tématem Evropské rady bude ve čtvrtek bezpečnost a obrana. Prezidenti a předsedové vlád členských států zahájí Stálou strukturovanou spolupráci (PESCO), do které je Česko připraveno se aktivně zapojit.

Evropská rada by se měla zaměřit také na sociální otázky, vzdělávání a kulturu. V sociální oblasti se jedná především o implementaci tzv. Evropského pilíře sociálních práv. V oblasti vzdělávání a kultury by měli lídři EU se řešit posilování mobility studentů, přeshraniční spolupráci mezi univerzitami, jazykovém vzdělávání či otázce vzájemného uznávání diplomů.

Pátek pak bude patřit jednání eurosummitu k problematice eurozóny a jednání ve formátu EU-27 k brexitu. Eurosummitu se ČR účastní v roli pozorovatele, protože dosud neratifikovala smlouvu o fiskálním paktu. U brexitu pak evropští státníci zhodnotí, zda došlo k dostatečnému pokroku k posunu do druhé fáze vyjednávání.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

dTest: Odhalte triky a fígle realitních kanceláří včas

13:42 dTest: Odhalte triky a fígle realitních kanceláří včas

Některé realitní kanceláře a makléři používají nejrůznější triky, před kterými je třeba spotřebitele…