Vláda navýšením prostředků na kosmické aktivity podpořila praktické využití nových technologií

30.07.2015 9:56 | Zprávy
autor: PV

Vláda včera schválila návrh ministerstva dopravy a navýšila stávající úroveň podpory kosmických aktivit České republiky pro rok 2016 až 2019. Zvýšení příspěvku o 110 milionů korun ročně zajistí další rozvoj a přípravu aktuálně rozpracovaných projektů s vysokým potenciálem finanční návratnosti. Materiál se týká financování příspěvků na víceleté volitelné programy Evropské kosmické agentury (ESA), které jsou klíčové pro konkurenceschopnost Česka na globálním trhu.

Vláda navýšením prostředků na kosmické aktivity podpořila praktické využití nových technologií
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr dopravy Dan Ťok

Navrhované navýšení příspěvků na volitelné programy ESA vychází z Národního kosmického plánu na období 2014 až 2019, který schválila vláda v říjnu 2014. Jedná se např. o projekty z oblasti družicové telekomunikace či nosných raket či projekty na vývoj kosmických technologií aj. Díky navýšení bude možné mj. podpořit projekty na vývoj družicových telekomunikačních terminálů pro letectví, které má tržní potenciál v miliardách korun.

Vyvinuté technologie najdou uplatnění nejen v rámci Evropské kosmické agentury, ale především na dynamicky rostoucím komerčním trhu. „Poptávka po službách družicových systémů, tedy o navigaci, družicové snímky či družicovou telekomunikaci rychle roste, stejně jako tlak na vývoj nových družic a na jejich efektivitu. V praxi se s těmito technologiemi setkává každý z nás a mají pro naši společnost stále větší význam,“ uvedl ministr dopravy Dan Ťok.

Kosmické technologie a aplikace ovlivňují rozvoj v mnoha odvětvích jako je robotika, mechanika, elektronika, nové materiály či biomedicína a umožňují automatizaci procesů nejen v dopravě, ale také v zemědělství, energetice, telekomunikacích, obraně či plánování. Moderní technologie vyvinuté v oblasti kosmických aktivit se také dostávají do výrobního průmyslu, jako je například automobilový či letecký.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MŽP: Nové vedení představilo zaměstnancům priority resortu

22:33 MŽP: Nové vedení představilo zaměstnancům priority resortu

Shodit mediální nálepky, představit se tváří v tvář a jasně deklarovat, že základem nové etapy resor…