Vláda projedná Národní plán podpory rovných příležitostí pro osoby se zdravotním postižením

24.05.2015 18:10

Národní plán podpory rovných příležitostí pro osoby se zdravotním postižením na období 2015 - 2020 bude v pondělí 25. května projednáván vládou ČR. Příprava a schvalování nového Národního plánu pro osoby se zdravotním postižením se po několika měsíční práci chýlí ke konci.

Vláda projedná Národní plán podpory rovných příležitostí pro osoby se zdravotním postižením
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vládní lavice ve sněmovně
reklama

Od roku 1992, kdy byl schválen první národní plán, se jedná již o šestý plán, jehož cílem je podporovat integraci lidí se zdravotním postižením. Svou strukturou bude opět navazovat na Úmluvu OSN o právech osob se zdravotním postižením.

Naplňováním doposud realizovaných národních plánů došlo ke zlepšení přístupu státu k osobám se zdravotním postižením, což se pozitivně promítlo v řadě oblastí, které jsou k zajištění podmínek pro kvalitní a důstojný život této skupiny lidí důležité a napomáhají jejich integraci do společnosti.

Přestože většina opatření obsažená v doposud realizovaných národních plánech byla splněna, zůstává však i pro následující období řada otevřených a nedořešených otázek, které se přímo dotýkají života jednotlivých skupin lidí se zdravotním postižením. Z tohoto důvodu je potřebné navázat na státní politiku v této oblasti předložit vládě ČR nový Národní plán pro osoby se zdravotním postižením na období 2015–2020.

Kromě pokračování v již nastavených programech a činnostech, jako je odstraňování bariér veřejných budov, komunikací a dopravy a také pokračování v podpoře organizací osob se zdravotním postižením, obsahuje plán i řadu nových úkolů, zcela novou oblastí jsou například rizikové situace a přístupnost informací a veřejných služeb. Jedním z opatření, které se týkají systematické změny, je revize systému podpory zaměstnanosti osob se zdravotním postižením. Další důležitou oblastí je uplatňování inkluzivního vzdělávání. Naléhavým úkolem je také nalezení transparentního, spravedlivého a efektivního způsobu financování sociálních služeb. Významnou oblastí je dále rovnost před zákonem a přístup ke spravedlnosti, kde se navržená opatření týkají zejména podpory zavádění podpůrných opatření při rozhodování pro osoby s omezenou svéprávností. Oblast participace občanů se zdravotním postižením a jejich organizací na správě věcí veřejných obsahuje také cíl týkající se zlepšení podmínek přístupu osob se zdravotním postižením k výkonu volebního práva.

Národní plán byl 24. dubna schválen Vládním výborem pro zdravotně postižené občany. Během jednání byly dořešeny všechny zbývající rozpory. Vládě je tedy materiál předkládán bez rozporů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jihočeský kraj: Výtvarníci se mohou přihlašovat na Dny otevřených ateliérů

17:28 Jihočeský kraj: Výtvarníci se mohou přihlašovat na Dny otevřených ateliérů

Hlavní myšlenkou akce je umožnit osobní setkání umělců se zájemci o umění z řad široké veřejnosti, a…