Vláda rozhodla o dřívějším odchodu horníků do důchodu

26.03.2015 8:01

Do dřívějšího důchodu půjde více horníků, než tomu bylo dosud. Vláda na svém jednání ve středu 25. března 2015 zrušila omezující podmínku, která bránila snížit některým horníkům věkovou hranici odchodu do důchodu. Kromě toho projednala například přípravu elektronického mýta nebo změnu podoby hodností bezpečnostních sborů.

Vláda rozhodla o dřívějším odchodu horníků do důchodu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Strakova akademie

Návrh novely počítá s tím, že o pět let dříve do důchodu by mohli jít všichni horníci, kteří začali fárat před rokem 1993 a odpracovali stanovený počet směn. Tedy nejen ti, kteří potřebné doby pod zemí dosáhli do roku 2008. Vláda tímto opatřením také reaguje na předpokládaný útlum těžby a vychází vstříc přání hornickým odborům.

Mýtný systém

Vláda se znovu zabývala konceptem přípravy Systému elektronického mýta po roce 2016, který dnes předložil ministr dopravy Dan Ťok. Podle naplánovaného postupu by měly být do července zahájeny přípravy zadávacích podmínek pro zadávací řízení. Samotné řízení má proběhnout v srpnu a září 2015, smlouva bude podepsána v září 2016, kdy by měl být zahájen také zkušební provoz. Členové kabinetu se definitivním schválením budou zabývat zhruba za dva týdny.

Rozsah zpoplatněných pozemních komunikací by měl zůstat zachován. Stejně tak chce vláda maximálně využít stávající mýtnou infrastrukturu.

Tlak na čerpání evropských fondů bude pokračovat

Předseda vlády také informoval ministry a ministryně o průběhu jednání Evropské rady, která se uskutečnila minulý týden. Znovu zdůraznil, že je potřeba začít co nejdříve čerpat prostředky z evropských fondů. Čtyři operační programy by měly být připraveny už v té fázi, že by měly první výzvy vypsat ještě v první polovině letošního roku. Kabinet se dotkl také účasti jednotlivých ministrů na zasedání Rady EU.

Dalšími body jednání bylo například nařízení vlády o technických požadavcích na aktivní implantabilní zdravotnické prostředky nebo novela, která stanoví nové vzory hodnostního označení příslušníků bezpečnostních sborů.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

zásah

Jak vysvětlíte razii u vás na ministerstvu? A vyvodíte nějakou osobní zodpovědnost? Přeci jen, za to, jak jsou zakázky zadávány jste přeci zodpovědná vy. Tady se pořád mluví o úsporách, přitom na obraně se utrácí o 106 a evidentně ne transparentně.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DIAMO: Státní podnik a odbory vyhodnotily kolektivní smlouvu za 1. pololetí

22:03 DIAMO: Státní podnik a odbory vyhodnotily kolektivní smlouvu za 1. pololetí

Státní podnik DIAMO a zástupci odborových organizací působících ve státním podniku DIAMO vyhodnotily…