Vláda schválila Cenu předsedy RVVI za popularizaci vědy

9. 2. 2016 15:53

Za propagaci či popularizaci výzkumu, experimentálního vývoje a inovací se začne udílet Cena předsedy Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI).

Vláda schválila Cenu předsedy RVVI za popularizaci vědy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad vlády, ilustrační foto

Cena bude určená vědeckým pracovníkům, ale také novinářům, učitelům, podnikatelům, cestovatelům a dalším, kteří publikují na téma vědy a techniky, předávají poznatky o vědeckých výsledcích široké veřejnosti a celkově přispívají k popularizaci vědy a výzkumu. Ocenění bude spojené s odměnou ve výši až 500.000 korun. Návrh dnes schválila vláda.

„Uvědomujeme si, že popularizace je velmi důležitá součást vědy. Věda je krásná a zajímavá, jen málo lidí ale umí složitá témata podat tak, aby byla pochopitelná i pro laika. Proto chci ocenit ty, kteří dokáží přitáhnout k vědě větší pozornost veřejnosti, zvyšují povědomí o důležitosti vědeckého práce a motivují studenty, aby se vydali na vědeckou dráhu,“ uvedl místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace a předseda RVVI Pavel Bělobrádek.

Cena předsedy RVVI se bude udělovat jedenkrát za rok. Odměna s ní spojená bude poskytována z výdajů na vědu rozpočtové kapitoly Úřadu vlády ČR. Návrh tedy nevyvolá nárok na zvýšení výdajů státního rozpočtu. Kandidáty na ocenění bude navrhovat odborná vědecká veřejnost.

Dosavadní nařízení vlády umožňovalo udělování cen za mimořádné vědecké výsledky a za propagaci a popularizaci výzkumu. Na úrovni vlády se ale dosud udělovalo jen ocenění za mimořádné vědecké výsledky v podobě Národních cen vlády. Nadále platí, že ocenění za mimořádné vědecké výsledky a propagaci a popularizaci výzkumu mohou udílet také poskytovatelé podpory na vědu (ministerstva, Akademie věd ČR, Grantová a Technologická agentura ČR).

Ocenění navazuje na Cenu předsedy RVVI za popularizaci výzkumu a vývoje v hromadných sdělovacích prostředcích, která byla udělována v letech 1995-1999, a Cenu předsedy RVVI udělovanou v letech 2008 a 2009.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

dTest: Černé sáčkové čaje – povzbudí, neuškodí, neoslní

10:58 dTest: Černé sáčkové čaje – povzbudí, neuškodí, neoslní

Řada lidí začíná den šálkem černého čaje, přičemž většinou sáhnou spíše po rychlém řešení v podobě č…