Vláda schválila oddlužovací novelu insolvenčního zákona

17. 1. 2018 13:12

Oddlužení nebo zákon o znalcích: úpravy z dílny Ministerstva spravedlnosti schválila vláda

Vláda schválila oddlužovací novelu insolvenčního zákona
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova ministerstva spravedlnosti

Vláda dnes na svém zasedání schválila tzv. oddlužovací novelu insolvenčního zákona a do dalších kol legislativního procesu poslala také návrh zákona o znalcích, znaleckých kancelářích a znaleckých ústavech a návrh zákona o soudních tlumočnících a soudních překladatelích. Oddlužovací novela výrazně mění podmínky pro oddlužení, zákony o znalcích a o tlumočnících zase přispívají ke kvalitnější práci v těchto odvětvích.

Novela insolvenčního zákona zpřístupňuje proces oddlužení širšímu okruhu poctivě splácejících dlužníků a pomáhá lidem z tzv. dluhové pasti. Zároveň však počítá s jejich aktivním zapojením do ekonomické činnosti a nabádá je k zodpovědnému chování.  

„Je to nabídka pro dlužníky, kteří jsou motivovaní a chtějí se vrátit do normální ekonomiky. Místo toho, aby jim stát posílal sociální dávky, budou oni posílat státu daně. Nová pravidla nejsou žádnou dluhovou amnestií, ale systém poctivého splácení téměř veškerého výdělku věřitelům po dobu sedmi let,“ řekl po jednání vlády ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Podle nových pravidel postačí, když dlužník nabídne věřitelům na úhradu svých dluhů postižitelný majetek a dále bude po dobu sedmi let vynakládat veškeré úsilí k tomu, aby své dluhy splatil. Novela také umožňuje rychlejší oddlužení těm dlužníkům, kteří během tří let splatí alespoň 50 % pohledávek svých nezajištěných věřitelů.

Návrhy zákona o znalcích a zákona o tlumočnících a překladatelích posilují kontrolu nad výkonem těchto profesí, zdůrazňují úlohu vzdělání a praxe a jednoznačně definují, jaké předpoklady pro výkon znalecké a tlumočnické činnosti jsou potřeba.  

Znalecký zákon počítá s elektronickou evidencí znalecké činnosti i s vytvořením nového seznamu znalců a kanceláří. V případě znalecké i tlumočnické profese dochází také k navýšení odměn. Znalcům se zvyšuje ohodnocení ze současných 100 až 350 Kč za hodinu na 300 až 550 Kč, tlumočníci nově dostanou 300 až 500 Kč za hodinu tlumočení a 200 až 450 Kč za překlad jedné normostrany.

Oba návrhy už na půdě Poslanecké sněmovny byly. Vzhledem k podzimní obměně dolní komory Parlamentu však bylo potřeba absolvovat proces ještě jednou. Návrhy nyní postupují k organizačnímu výboru Poslanecké sněmovny a následně do prvního čtení.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nemocnice Strakonice: Klienti lékárny si mohou léky předepsané na e-receptu rezervovat on-line

11:14 Nemocnice Strakonice: Klienti lékárny si mohou léky předepsané na e-receptu rezervovat on-line

Strakonická nemocniční lékárna nabízí svým klientům novou službu - on-line rezervaci léků předepsaný…