Vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace řešila s experty z Mezinárodní rady hodnocení financování české vědy

26.05.2018 9:04

Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) pod vedením předsedy vlády Andreje Babiše se na pravidelném zasedání v pátek 25. května 2018 zabývala výstupy jednání s expertním poradním orgánem, tzv. Mezinárodní radou.

Vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace řešila s experty z Mezinárodní rady hodnocení financování české vědy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad vlády, ilustrační foto
reklama

Dalšími tématy byly zejména nově zaváděná Metodika hodnocení 2017+, problematika velkých výzkumných infrastruktur a vládou aktuálně schválený státní rozpočet na výzkum na rok 2019. Na začátku jednání uctili přítomní minutou ticha památku zesnulé členky vládní Rady prof. Jitky Moravcové.

Mezi témata jednání s Mezinárodní radou, kterou v průběhu dvoudenní návštěvy reprezentovalo celkem deset jejích členů, patřil v prvé řadě postup přípravy státního rozpočtu na výzkum a vývoj a výsledná situace rozpočtu na rok 2019. Projednávaly se i systém hodnocení české vědy ve vazbě na mezinárodní prostředí nebo fungování velkých výzkumných infrastruktur v České republice.

Mezinárodní rada je poradním orgánem RVVI, který byl ustaven s koncem roku 2016 a sestává z předních odborníků s mezinárodním renomé působících dlouhodobě v zahraničí. Důvodem vzniku tohoto orgánu byla potřeba reflexe zahraničních hostů k postavení české vědy v mezinárodním měřítku. Členem mezinárodního poradního orgánu je např. světoznámý plastický chirurg Bohdan Pomahač, předsedou byl jmenován profesor Josef Michl z University of Colorado v americkém Boulderu.

„Kontakt se světem je ve vědě a výzkumu důležitý. Plánujeme, že se budeme setkávat dvakrát ročně, a určitě to má velký pozitivní vliv na naši práci,“ potvrdil jednoznačný přínos pracovního setkání premiér Andrej Babiš.

Rada schválila také harmonogram pro Hodnocení podle Metodiky 2017+ prováděné v roce 2018. Hodnocení podle modulu 1 a 2 (Kvalita vybraných výsledků a Výkonnost výzkumu) probíhá na národní úrovni jednotně pro celý systém výzkumu, vývoje a inovací. RVVI odsouhlasila rovněž zveřejnění oborových bibliometrických analýz dle Metodiky 2017+ na svých webových stránkách www.rvvi.cz.

„Naší největší úlohou asi bude přispět ke zlepšení hodnocení vědy, které se teď zásadně mění a umožní české vědě být na světové úrovni. Jsme potěšeni, jak Rada pracuje a jakou má podporu od vlády,“ přislíbil participaci Mezinárodní rady její předseda Josef Michl.

Členové Rady znovu projednávali systém fungování a využitelnost velkých výzkumných center (tzv. OP VaVpI centra) a infrastruktur. Rada si vyžádala od Ministerstva školství předložení ekonomické analýzy udržitelnosti těchto center.

Dále byli radní seznámeni s aktuálně vládou schváleným návrhem výdajů státního rozpočtu ČR na výzkum pro rok 2019 spolu se střednědobým a dlouhodobým výhledem výdajů až do roku 2025. Na vědu stát v příštím roce přispěje rekordní částkou 35,99 mld. korun, což ve srovnání s rokem 2015 představuje nárůst o 9,08 mld. korun. V návrhu střednědobého výhledu je další navýšení o více než 1,5 miliardy korun na roky 2020 a 2021 na celkem 37,5 miliardy korun.

„Za nejdůležitější zprávu považuji, že se nám podařilo mezi všemi poskytovateli a resortem financí dohodnout střednědobý rozpočet v rekordní výši 37,5 miliardy. Současně ale jasně sdělujeme, že to bude za předpokladu, že poskytovatelé dokáží zdroje efektivně vyčerpat a nebudou narůstat nespotřebované výdaje. Navíc již připravujeme scénáře, jak budeme financovat výzkum z národních zdrojů i po roce 2021, kdy může dojít k poklesu evropských zdrojů, aby celkový objem prostředků na výzkum zůstal minimálně zachován,“ uvedl místopředseda RVVI Karel Havlíček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká pošta: Nová poštovní známka připomíná vznik první turistické trasy

22:11 Česká pošta: Nová poštovní známka připomíná vznik první turistické trasy

Česká pošta představí 21. dubna novou výplatní písmenovou známku s kupóny pro přítisky, jejímž motiv…