Vojenská akademie Vyškov: Místo prázdnin a dovolených zvolili vojenský výcvik

26.07.2018 14:58

23. července nastoupilo k Centru základní přípravy Velitelství výcviku – Vojenské akademie ve Vyškově více než sto nováčků aktivní zálohy a také dvě desítky účastníků dobrovolného vojenského cvičení.

Vojenská akademie Vyškov: Místo prázdnin a dovolených zvolili vojenský výcvik
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

Ti zde budou společně absolvovat šestitýdenní výcvik. „Cílem základní přípravy je naučit vojáka základním právům a povinnostem, naučit jej základním činnostem potřebným v boji, naučit jej obsluze a střelbě z útočné pušky, pistole a vytvářet fyzické, psychické a morální předpoklady pro výkon služby,“ vysvětluje velitel kurzu kapitán René Pašák, kterému bude v naplnění tohoto nelehkého cíle asistovat několik zkušených instruktorů.    

Mezi novými vojíny jsou tradičně studenti, kterým vyhovuje právě tento letní termín, kdy výcvik absolvují v rámci svých prázdnin, například vojín Petr Olejníček, student strojního inženýrství Vysokého učení technického, který zde chce získat nové zkušenosti, či jeho nynější spolubojovník z čety vojín Dominik Novosad, student bezpečnostních strategických studií a mezinárodních vztahů Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Ten chce mimo jiné otestovat sebe samého, co vše dokáže zvládnout. Ale jsou tu i dělníci, jako vojín Antonín Motl, pro kterého je velkou vstupní devízou pravidelné sportování a chce jej zúročit i v rámci vojenského poslání. Další z nováčků aktivní zálohy je vojín Robin Nasadil, truhlář a zároveň spisovatel, který chce být prospěšný své zemi a hoden svého příjmení nasadit svůj život pro obranu vlasti. A nechybí také ženy, kterých je v tomto běhu celkem 28. Mezi nimi vojínka Eva Kuchtová, kterou jsme zastihli při přeměně civilisty ve vojáka ve výstrojním skladu. A její první pocity ve vojenském prostředí? „Jsem šťastná, že jsem tady, už dlouho o to usiluji a uvažuji i o kariéře vojenského profesionála, uvidím, jak se vyrovnám hlavně z fyzickou náročností.“ A k té se podle předpovědi počasí přidají ještě tropické teploty, které prověří odolnost nováčků hned od prvních dnů výcviku. Voják totiž musí být schopen nejen plnit úkoly, ale vyrovnat se s nimi za každého počasí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Armáda ČR: První střelby strakonických vojáků na misi v Litvě

22:30 Armáda ČR: První střelby strakonických vojáků na misi v Litvě

Strakoničtí vojáci absolvovali střelby z protiletadlových raketových kompletů RBS-70. Spojené byly h…