Vojenská akademie Vyškov: Nejdůležitějším úkolem malijské mise je výcvik instruktorů. Na něm se podílí i náš příslušník

09.08.2022 14:02 | Tisková zpráva

Hlavní prioritou mise EUTM v Mali je výcvik příslušníků malijské armády. V současné době se důraz klade zejména na výcvik instruktorů, protože takové kurzy mají mnohem větší dopad na zbytek armády. Příkladem takového kurzu byl třítýdenní kurz „Train the Trainers“, který byl právě ukončen na základně v Sévaré a podíleli se na něm i čtyři čeští instruktoři, příslušníci 7. ÚU AČR EUTM Mali.

Vojenská akademie Vyškov: Nejdůležitějším úkolem malijské mise je výcvik instruktorů. Na něm se podílí i náš příslušník
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

Mezinárodní tým instruktorů tvořili kromě Čechů také Italové, Portugalci a Lotyši a do výcviku se zapojili i sami instruktoři malijské armády. 

Anketa

Mají Babišovi odpůrci právo narušovat pokřiky či silnější formou jeho mítinky?

6%
92%
hlasovalo: 36947 lidí
Zahájení kurzu bylo spojeno s velkým očekáváním z obou stran a to jak instruktorů, tak i samotných cvičících. Do kurzu nastoupilo 14 malijských příslušníků, byli to vojáci, kteří měli bohaté zkušenosti s působením v jednotkách nasazených v protiteroristických operacích. První 2 týdny probíhala výuka vedená instruktory EUTM a obsahovala základy mezinárodního humanitárního práva, pedagogiky, zdravotní přípravu, výuku topografie a C-IED. Vše bylo zakončeno výukou boje v zastavěné oblasti. Vzhledem ke znalostem posluchačů se daleko více než o klasickou výuku jednalo spíše o výměnu zkušeností s ujednocením postupů v daných oblastech. Poslední týden probíhala výuka pod taktovkou malijských instruktorů. Vysoká úroveň vycvičenosti posluchačů potvrzuje komentář jednoho z českých mentorů: „Podle toho, co jsem zde za uplynulé dny viděl, tak minimálně 3 z nich byli tak dobří, že by se mohli okamžitě stát instruktory u nás v republice.“

Kurz úspěšně ukončilo a instruktory se stalo celkem 13 posluchačů. Každý úspěšný absolvent obdržel certifikát a odznak instruktora, a to z rukou velitele mise EUTM Mali brigádního generála Radka Hasaly a velitele 6. vojenské oblasti (6.MR) plukovníka Traorého. „Těší mě, že jste se dokázali vypořádat se všemi výzvami, kterým jste čelili. Rád bych poděkoval všem organizátorům kurzu a vašim učitelům. Udělali vše pro to, aby z vás udělali kompetentní, přísné a nezávislé školitele,“ s potěšením konstatoval generál Hasala. „Jsem nadšený z toho, co jsem během kurzu viděl a jaké informace jsem o vaší činnosti zde dostával. Jsem rád, že 6.MR mohl hostit výcvik našich nových instruktorů. Doufám, že se zde podobný kurz v nejbližší době zopakuje,“ pronesl během svého proslovu plukovník Traoré před všemi účastníky slavnostního vyřazení.

A ještě v jednom ohledu byl tento kurz specifický. Zúčastnil se ho kompletní čtyřčlenný tým českých mentorů, který je poprvé složen z příslušníků čtyř různých jednotek AČR. Svého mentora zde má Velitelství výcviku-Vojenská akademie, Velitelství pozemních sil, 71. mechanizovaný prapor a vůbec poprvé i Univerzita obrany.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Andrej Babiš byl položen dotaz

VY

Je dobré, že jste si uvědomil, že nemáte na to, být prezident, ale prý zas chcete být premiér. A co takhle skončit? Proč nechcete z politiky odejít, byť jak sám říkáte, Vaše žena a rodina by to ocenili? A určitě ne jen oni.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Plzeňský kraj: Rozklikávací rozpočet zvyšuje transparentnost

21:11 Plzeňský kraj: Rozklikávací rozpočet zvyšuje transparentnost

Jak hospodaří Plzeňský kraj? Jakým směrem a ke komu putují veřejné prostředky? To nyní může detailně…